Kategoria Superiore

Latif largohet nga Teuta, bëhet shok skuadre me Bakajn

Golashënuesi më i mirë i Kategorisë Superiore Amadu Latif do të transferohet në Bjellorusi te klubi Shakhtyor Soligorsk. Sulmuesi ganez i Teutës i cili e mbylli fazën e parë të kampionatit shqiptar me 9 gola do të vazhdojë kështu karrierën e tij pikërisht te klubi ku luan edhe ish-sulmuesi i përfaqësueses kuqezi Elis Bakaj, që e përfundoi gjithashtu kampionatin bjellorus si një ndër golashënuesit më të mirë, po me 9 gola gjithsej.

Bëhet fjalë për një rikthim të 25-vjecarit në Bjellorusi, pasi Amadu Latif ka luajtur edhe më herët në këtë vend me ekipin Dinamo Brest, më saktë gjatë vitit 2016, pra pikërisht sezonin përpara se të transferohej te klubi durrsak. Siç dihet futbolli bjellorus vazhdon të dominohet nga Bate Borisov, klub që ka fituar radhazi edhe 13 kampionatet e fundit në këtë vend, gjithsesi 6 herë në 9 edicionet e fundit Shakhtyor Soligorsk e ka përfunduar kampionatin në vendin e dytë.

Ndryshe nga pjesa më e madhe e Evropës kampionati bjellorus i zhvillon ndesdhjet gjatë periudhës prill – dhjetor dhe në edicionin e fundit që u mbyll në ditët e para të muajit dhjetor klubi nga Soligorsku u shpall nënkampion, ndonëse bëhet fjalë për një diferencë të madhe prej 9 pikësh nga ekipi nga Borisovi, gjithsesi falë këtij rezultati Shakhtyor i Soligorsk-ut dhe Dinamo e Minskut do të përfaqësojnë sezonin e ardhshëm 2019-20 në Europa League.

Përveçse golashënuesi më i mirë i fazës së parë në Kategorinë Superiore Amadu Latif ishte gjithashtu edhe një ndër futbollistët më të mirë të kampionatit shqiptar, e natyrisht falë kontributit të tij “djemtë e detit” e mbyllën pjesën e parë të kampionatit me plot 11 ndeshje radhazi pa humbje, ecuri që e pozicionoi ekipin e Teutës në vendin e tretë në tabelën e renditjes, me vetëm katër pikë më pak se sa Partizani kryesues.

Sigurisht që trajneri Bledi Shkëmbi humbet një lojtar shumë të rëndësishëm në fazën sulmuese, sidoqoftë ndonëse nuk bëhen akoma të ditur detajet e marrëveshjes, është e kuptueshme që nga transferimi i Amadu Latif në Bjellorusi klubi durrsak të përfitojë një shumë të konsiderueshme, sepse Shakhtyor Soligorsk përfaqëson klubin e tretë më të pasur në Bjellorusi, pas ekipeve Bate Borisov dhe Dinamo Brest.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency