Connect with us

Hi, what are you looking for?

Francë

Le Graet drejt fundosjes, Prokuroria e Parisit nis hetimet për ngacmim seksual

FILE - Head of French Football Federation (FFF) Noel Le Graet attends a press conference in Paris, Wednesday, March 2, 2016. French soccer federation president Noël Le Graët is under investigation for "sexual harassment" and "moral harassment," the Paris prosecutor's office said on Tuesday Jan.17, 2023. (AP Photo/Christophe Ena, File)

Prokuroria e Parisit konfirmoi këtë të martë se është hapur një hetim për ngacmim moral dhe seksual ndaj presidentit të Federatës Franceze të Futbollit, Noel Le Graet, i cili aktualisht është i pezulluar nga funksionet që mban që nga viti 2011.

Ky hetim vjen pas një raporti (neni 40) nga Inspektorati i Përgjithshëm për Arsimin, Sportin dhe Hetimin Kombëtar dhe pas një auditimi të kryer nga Ministria e Sportit mbi praktikat e Federatës dhe gjithashtu pa disa ankesave kundër Le Graet, fillimisht anonime dhe më pas me viktima të identifikuara, si menaxherja Sonia Souid, e cila dha një intervistë rreth një javë më parë.

Le Graet gjithashtu u detyrua të kërkonte ndjesë pas komenteve injoruese për Zidane, pasi njoftoi rinovimin e Didier Deschamps.

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...