Connect with us

Hi, what are you looking for?

Premier League

Leeds detyrohet t’i paguajë 28 milionë euro lojtarit që nuk e ka  

Lajm i keq për Leeds United. “The Athletic” raporton se klubi anglez është dënuar nga Dhoma e Zgjidhjes së Mosmarrëveshjeve të FIFA-s për të kompensuar ish-lojtarin e tij, Jean- Kevin Augustin, me 24.5 milionë stërlina (rreth 28 milionë euro).

Arsyeja është e qartë: sulmuesi francez u mor në janar 2020 nga radhët e Leipzigut në formë huazimi me detyrimin blerjeje në rast të promovimit në Premier League (gjë që ndodhi në të vërtetë), në një sezon të kushtëzuar nga pandemia (të gjitha kompeticionet u shtynë deri në verë).

Kjo është pikërisht pika ku ndërtohet e gjithë historia: Augustin (i cili luajti vetëm 48 minuta të shpërndara në tri paraqitje në kampionat) u largua nga “Elland Road” më 30 qershor, kur skadoi marrëveshja, shtatëmbëdhjetë ditë përpara se Leeds të kthehej në fushë (kur rinisën angazhimet zyrtare).

Lexo edhe:

FIFA, në vitin 2021, vendosi se Leeds do të duhej ta paguante shumën e detyrimit të shlyerjes ndaj Leipzigut, një vendim i konfirmuar edhe nga CAS nëntorin e kaluar.

Në fund, anglezët dhe gjermanët ranë dakord për 15.5 milionë stërlina (pak më shumë se 17.5 milionë euro).

Pikërisht në vazhdën e këtij vendimi, Augustin (aktualisht me Baselin) ka shfrytëzuar rastin për të paditur Leedsin, tashmë i detyruar që t’i paguajë të gjithë shumën që lidhet me kontratën pesëvjeçare prej 80 mijë stërlinash në javë, që do t’i takonte.

Leeds pritet që edhe këtë vendim ta apelojë në KAS.

Lajme të tjera

Merkato

Bento Matheus Krepski pritet të jetë një nga përforcimet e Interit gjatë merkatos verore. Kampionët e Italisë kanë përzgjedhur 24-vjeçarin brazilian si portierin e...

La Liga

Xavi rrezikon shkarkimin nga posti i trajnerit të Barcelonës sapo të mbyllet sezoni. Deklarata e fundit ka sjellë shqetësim në klub, teksa është pritur...

Itali

Orë vendimtare për Interin. Të hënën e 20 majit skadon huaja që fondi “Oaktree” i ka dhënë numrit një të zikaltërve në vitin 2021....

Ligue 1

Milan Skriniar zgjodhi të thyejë raportet e tij me Interin dhe tifozerinë zikaltër, për t’u transferuar një vit më parë te Paris Saint Germain...