Connect with us

Hi, what are you looking for?

Premier League

Leicester City zyrtarizon trajnerin që pason italianin Enzo Maresca

SWANSEA, WALES - AUGUST 17: Swansea City manager Steve Cooper thanks home supporters during the Sky Bet Championship match between Swansea City and Preston North End at the Liberty Stadium on August 17, 2019 in Swansea, Wales. (Photo by Athena Pictures/Getty Images)

Steve Cooper është emëruar trajner i Leicester City-t pas promovimit të “Dhelparave” në Premier League, duke nënshkruar një kontratë trevjeçare. Uellsiani zëvendësoi Enzo Marescan, i cili u largua drejt Chelsea-t në fillim të këtij muaji.

“Jam vërtet i emocionuar dhe krenar që jam emëruar trajner i ekipit të parë të Leicester City-t. Ky është një klub fantastik me një histori të pasur dhe mbështetës të pasionuar,” tha ai.

“Jam i emocionuar që punoj me një skuadër kaq të talentuar dhe mezi pres sfidën për të arritur ambiciet tona të përbashkëta në Premier League”.

Cooper ishte më parë në krye të Nottingham Forest, skuadër që e promovoi nga Championshipi përmes play-off-it dhe e mbajti në Premier League.

Lexo edhe: 

Ai u shkarkua nga klubi i “Midlands”, pasi skuadra nuk po merrte rezultatet e kërkuara gjatë sezonit 2023/24 dhe ka qenë pa punë që dhjetori i kaluar.

44-vjeçari gjithashtu pati sukses te Swansea më herët në karrierën e tij menaxheriale, si dhe në formacionin e të rinjve të Anglisë, ku ai drejtoi ekipet U-16 dhe U17.

Ndeshja e tij e parë si trajner i “Dhelprave” do të jetë kundër Tottenham Hotspur në ditën e hapjes së sezonit 2024/25.

Lajme të tjera

Euro 2024

Dështimi i radhës i kombëtares angleze ka trishtuar jo pak tifozët e zjarrtë ishullorë. Mes tyre edhe Gary Lineker, ish-sulmuesin historik të “Tre Luanëve”,...

Serie A

Vincenzo Iaquinta, kampion bote me Italinë në Gjermani 2006, u ndal te gara e madhe për fitimin e titullit kampion në sezonin e ri...

Merkato

Como u rikthye në Serie A pas 21 vitesh, por ambicia dhe paratë nuk mungojnë në klub, me drejtuesit që po punojnë për ndërtimin...

Euro 2024

“Spanja dhuroi spektakël, është një skuadër e jashtëzakonshme me lojtarë të rinj të pabesueshëm. Është një model i pakonkurrueshëm për t’i dhënë vlerë akademisë....