Bundesliga

Leipzigu i merr pikë Bayernit, fiton Dortmundi, titulli në javën e fundit

Leipzigu i shtyn festën e titullir Bayernit, madje e vë në dyshim deri diku suksesin përfundimtar të bavarezëve, që duhet patjetër të marrin një pikë në sfidën e javës së fundit në shtëpi me Eintrachtin e Frankfurtit, për të mos u varur nga rezultati që do të marrë Borussia e Dortmundit,

Në javën e 33-të të Bundesligës, skuadra e Niko Kovacit barazoi 0-0 në “Red Bull Arena”, ku një fitore e mundshme do t’i shpallte matematikisht kampionë.

Miqtë arritën ta gjejnë golin në pjesën e dytë me Goretzka-n, por arbitri e anuloi pas ndërhyrjes së VAR-it për një pozicion jashtë loje milimetrik të Robert Lewandowski-t.

Nga ana tjetër, Dortmundi fitoi 3-2 në “Signal Iduna Park” ndaj Dusseldorfit, në një ndeshje që dhuroi spektakël dhe emocione. Verdhezinjtë zhbllokuan rezultatin në fund të pjesës së parë me Pulisic, por sapo nisi e dyta, barazoi për miqtë Fink. Delaney kaloi për herë të dytë bë epërsi vendasit në minutën e 53-të, ndërsa pak çaste më vonë Lukebakio i Dusseldorfit humbi një 11-metërsh. Në kohën shtesë Mario Gotze shënoi golin e sigurisë, ndërsa para se gjyqtari të sinjalizonte fundit e takimit, Kownacki shënoi golin e rezultatit përfundimtar 3-2.

Në javën e fundit Dortmundi kuan në fushën e Gladbachut. Verdhezinjtë mund ta fitojnë titullin vetëm nëse humbet Bayerni, pasi edhe një barazim i bavarezëve nuk i ndihmon për të ngritur lart trofeun, pasi duhet të rikuperojnë plot 17 gola diferencë.