Bundesliga

Lepizigu bie në Frankfurt, Gladbachu fiton me Mainzin

Pas nëntë ndeshjesh pa humbje në Bundesligë, Leipzigu bie në fushën e Eintrachtit të Frakfurtit me rezultatin 2-0, megjithatë mbetet në krye të kampionatin por me një diferencën prej vetëm dy pikësh ndaj Gladbachut.

“Demat e Kuq”, që drejtohen nga Nagelsman, nuk i kishin bërë mirë llogaritë me mbrojtësin Almamy Toure, që lëshoi një predhë nga jashtë zonës në fillim të pjesës së dytë, me topin që përfundoi aty ku nuk mund ta arrinte portieri Gulacsi. Në kohën shtesë, vendësit gjetën hapësira edhe për golin e dytë, që u shënua nga Kostic.

Përfiton nga kjo ndalesë e Leipzigut Borussia e Moenchengladbachut, që iu imponua 3-1 Mainzit në “Borussia Park”. Në fakt, fillimisht shënuan miqtë me Quaison në minutën e 11-të, por pa u mbyllur pjesa e parë barazoi Plea. I njëjti autor i dha epërsinë në 2-1 Gladbachut në minutën e 76-të, ndërsa pak para se të mbyllej takimi, Neuhaus mbylli llogaritë me Mainzin me golin e 3-1.

Paderborni i Klaus Gjasulës (luajti deri në minutën e 75-të), edhe pse luajti me një lojtar më pak nga minuta e 59-të (Collins mori kartonin e dytë të verdhë), befasoi Frieburgun me rezultatin 0-2 (Antwi-Adjej C. 48’, Sabiri 84’ 11-m), duke mbajtur të forta shpresat për mbijetesë, ndërsa Wolfsburgu pësoi humbjen e tretë readhazi në Bundesligë përballë Herthas së Berlinit me rezultatin 1-2 (Mehmedi 68’/Torinarigha 74’, Lukebakio 90’).