Kategoria Superiore

Lerda: Mund ta zgjidhnim më mirë, tani mendjen te derbi

Trajneri i Partizanit u shfaq i zhgënjyer për mënyrën se si erdhi barazimi 1-1 ndaj Bylisit, por në intervistën e dhënë për emisionin “Gol pas Goli” në Supersport, bëri thirrje që skuadra të fillojë të mendojë për derbin tashmë.

Ndeshje e çuditshme. Mund të shkonte 2-0, por në fund barazim, një gol naiv…
Ishte një ndeshje që mund ta zgjidhnim më mirë. Mund të shënonim golin e dytë dhe e bëmë në fakt, por gjyqtari e anuloi për pozicion jashtë loje. Për mua nuk ishte. Patëm rast edhe me Brawn, por kështu e ka futbolli. Nëse nuk bën këto mundësi, ndodh edhe ajo që ndodhi në mbrojtje.

Sa ju ka prishur skemën dëmtimi i Boldor?
Në Europë kemi luajtur me 4, por ardhja e Boldor ka bërë që të luajmë me 3. Mund të luajmë me të dyja rreshtimet, por nuk është kjo arsyeja e paraqitjes sot. Duhet parë edhe entuziazmi i skuadrës.

A ishte ky rezultati i duhur para derbit? Me çfarë morali shkon skuadra në derbi?
Duhet të punojmë shumë në aspektin psikologjik. Një gol i pësuar në fund është një shok. Duhet të punojmë gjatë javës në aspektin psikologjik. Të karikojmë bateritë për derbin.