Connect with us

Hi, what are you looking for?

Gjermani

Leverkusen “fluturon” me Schick, Bayerni fiton dhe nuk i ndahet

Leverkusen "fluturon" me Schick, Bayerni fiton dhe nuk i ndahet
Leverkusen "fluturon" me Schick, Bayerni fiton dhe nuk i ndahet

Bayer Leverkusen fluturon në krye të renditjes së Bundesligës, teksa në javën e 16 ka triumfuar me rezultatin e thellë 4-0 ndaj Bochumit në “Bay Arena”.

Patrick Schick ishte heroi i “aspirinave” në këtë takim, pasi shënoi tre herë në 15 minutat e fundit të pjesës së parë. Sulmuesi çek zhbllokoi takimin me penallti në minutën e 30’ dhe më pas shënoi dy herë të tjera në të 32-tën dhe 45-ën, ndërsa rezultatin e vulosi Boniface në minutën e 69’.

Me këtë triumf, skuadra e drejtuar nga Xabi Alonso kryeson renditen me 42 pikë, katër më shumë se Bayern Mynih, që ia doli të triumfojë me rezultatin 1-2 në transfertën ndaj Wolfsburgut. Musiala dhe Harry Kane shënuan për bavarezët në pjesën e parë, ndërsa Arnold rihapi takimin për vendasit, që gjithsesi nuk ia dolën të shmangin humbjen.

Lexo edhe:

Në sfidat e tjera, Stuttgarti triumfoi me rezultatin 3-0 ndaj Augsburgut, Eintrachti i Frankfurtit dhe Borussia Monchengladbach ndanë pikët falë barazimit 1-1 dhe Heidenhemi triumfoi 3-2 me përmbysje ndaj Freiburgut.

Lajme të tjera

Futboll

Vinicius Junior ka përfunduar në shënjestrën e ish-futbollistit brazilian, Carlos Alberto Gomes, i njohur si Pintinho. Ky i fundit që ka bërë karrierë në...

Euro 2024

Një përplasje e rëndë ndodhi në ndeshjen Skoci-Hungari, me lojtarin e hungarezëve Barnabas Varga që ka rënë pa ndjenja në tokë pas tronditjes së...

Kombëtare

Në konferencën e zakonshme për shtypin, Sylvinho, trajneri i kombëtares shqiptare, analizoi rrugëtimin e kuqezinjve në grupin B të Euro 2024. “Po, jam krenar...

Kombëtare

Shkurtimisht foli Sylvinho pas eliminimit të Shqipërisë nga Euro 2024. Trajneri brazilian i Kombëtares vlerësoi paraqitjet e skuadrës kuqezi në duelet ndaj Italisë, Kroacisë...