Connect with us

Hi, what are you looking for?

La Liga

Lewandowski “me dy fytyra”, nuk bën diferencën në Evropë

Joan Laporta e bleu polakun Robert Lewandowski me synimin për të rritur dhe forcuar konkurrencën e ekipit, veçanërisht në Evropë, dhe për të ndihmuar Xavi për të ndërtuar një ekip kampion.

Polaku po tregon një nivel të jashtëzakonshëm në La Liga, ku është golashënuesi më i mirë, por në turnetë kontinentale nuk ka bërë ndonjë ndryshim dhe skuadra katalanase e ka paguar shtrenjtë: është fshirë nga harta e futbollit evropian shumë shpejt këtë sezon.

Ish-lojtari i Bayernit ka shënuar gjashtë gola në Evropë: pesë në Champions dhe një në Europa League (ai që nënshkroi këtë të enjte në “Old Trafford”). Mirëpo asnjë finalizim në nuk ka qenë

Barcelona shpenzoi 45 milionë euro plus pesë të tjera në variabla për Lewandowskin. Qendërsulmuesi u konsiderua si pasuria e madhe për të luftuar për një titull kontinental.

Ishte shpresa e madhe e Joan Laportës, por edhe e Xavit. Por nuk mjaftoi. Kontributet e tij në Evropë nuk po bëjnë diferencën.

Lexo edhe

Në total, Lewandowski ka shënuar shifrën e rëndësishme prej 25 golave ​​këtë sezon, shumica prej tyre në La Liga, ku është “Pichichi” me 15 gola.

Performanca e tij e përgjithshme ka pësuar rënie edhe në kampionatin spanjoll javët e fundit.

Në pesë ndeshjet e fundit ka realizuar vetëm dy gola: atë kundër United, në “Old Trafford”, dhe kundër Cádizit në “Camp Nou”.

Xavi megjithatë është i kënaqur me paraqitjet e tij, pavarësisht se edhe ai beson se po kalon një  ngërç të vogël.

Lajme të tjera

Bundesliga 2

Futbolli gjerman edhe një herë vertetoi se është i çudive të mëdha apo i dramave të sekondave të fundit. Tifozët e skuadrës së njohur...

Gossip

Vajza e Pep Guardiolës, Maria Guardiola duket ‘e fiksuar’ me futbollistët, teksa pas një romance me fantazistin anglez Delle Ali, u përfol për një...

Bundesliga

Çmenduri në Bundesliga 2, kampionat ku fati i zi vijon të ndjekë Hamburgun. Skuadra historike gjermane, fitoi 0-1 në Sandhauesen dhe ishte shumë afër...

Bundesliga

Joshua Kimmich e shijoi në maksimum titullin e fundit kampion. Bayern Munchen ia doli të siguronte trofeun më të rëndësishëm në Gjermani për të...