Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bundesliga

Lidhjet e dyshuara me oligarkun rus, policia bastis zyrat e Bayernit

Nuk mjafton momenti i keq i skuadrës në aspektin e rezultateve, tani Bayerni po përjeton një situatë të pazakontë edhe jashtë fushës.

Të premten e kaluar, sikurse njofton “Bild”, zyrat e klubit bavarez janë bastisur nga zyrtarë të Zyrës Federale dhe Shtetërore të Policisë Kriminale të Bavarisë.

Arsyeja e bastisjes lidhet me një procedurë të dyshuar të pastrimit të parave të Alisher Usmanov, një oligark rus i cili ka banuar prej kohësh në Tegernsee, Bavari.

Usmanov është shumë i afërt me presidentin rus, Vladimir Putin, por edhe me Uli Hoeness, ish-presidentin e Bayernit.

Emri i tij është i pranishëm në kërkesa të shumta për sanksione nga komuniteti ndërkombëtar pas fillimit të luftës që ka përfshirë Rusinë dhe Ukrainën që nga viti 2022.

Nga viti 2017 deri në vitin e kaluar, Usmanov ishte nën hetim si i dyshuar për pastrimin e disa milionë eurove. Disa muaj më parë, tri nga vilat e tij në liqenin Tegernsee janë kontrolluar nga policia.

Lexo edhe:  

Lidhja e tij me Bayernin qëndron, pikërisht, në afërsinë me Hoeness.

Numri 1 i Bayernit jeton gjithashtu në Tegernsee, e njëjta komunë ku ndodhet rezidenca e Usmanov.

“Autoriteti ynë nuk po kryen asnjë hetim kundër Bayernit, drejtorëve apo anëtarëve të klubit”, tha zyra e prokurorit publik të Frankfurtit.

Bayern nuk ka lëshuar ende një deklaratë zyrtare për këtë çështje.

 

Lajme të tjera

Bundesliga

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Itali

Klubi i Inter bën me dije se Hakan Calhanoglu, regjizori titullar i mesfushës së trajnerit Simone Inzaghi, vuan një mbingarkesë muskulore në kofshën e...

Bundesliga

Julian Nagelsmann mund të rikthehet te Bajerni i Mynihut. Trajneri aktual i Gjermanisë ka kontratë me Federatën deri në korrik, kur do të vlerësohet...