Futboll

Lionel Messi, “mbreti” i dekadës për gola dhe asiste, ja lista e më të mirëve

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo, dy përbindëshat e golit të dekadës së fundit. Transfermarkt, duke iu referuar statistikave që kanë regjistuar dy “yjet” me të “shndritshëm” që ka njohur historia e futbollit, shkruan se për periudhën 2010-2019 Lionel Messi është golashënuesi më mirë në rruzull me 522 gola në 521 ndeshje, statistika që shpjegojnë se përse ai ka fituar 6 herë Topin e Artë dhe 6 herë Këpucën e Artë.

Ndërkohë Cristiano Ronaldo shënoi 477 gola në 489 ndeshje, edhe këto janë statistika të jashtëzakonshme që vërtetojnë dominimin e këtyre dy futbollistëve në dhjetë vitet e fundit.

Klasifikimi vijon me Robert Lewandowskin me 324 gola në 454 ndeshje, i ndjekur nga Cavani, ndërkohë që pesëshen e goleadorëve të dekadës së fundit e plotëson Luis Suarez me 303 gola në 445 ndeshje.

Por dominimi i Messit nuk kufizohet vetëm te shënimi i golave. Argjentinasi është edhe “mbreti” i asistimeve për gol për 2010-2019. Askush në pesë ligat më të rëndësishme të Europës nuk ka dhënë më shumë asiste se Messi, 136.

Në këtë aspekt vendi i dytë mbahet nga Angel Di Maria me 108, i ndjekur nga Ozil me 106 pasime për gol. Thomas Muller me 103 asiste është në vendin e katërt, duke lënë pas Ronaldon me 95 pasime për gol gjatë dekadës.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency