Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

Lista e drejtorëve sportivë për Man. Utd, nga ish-i Tottenhamit te Maldini

Blerja e pjesshme e aksioneve të Manchester United nga Sir Jim Ratcliffe duket një formalitet, me miliarderin britanik që po mbyll procedurat e fundit për sigurimin e 25% të United për 1,3 miliardë paundë.

Megjithatë, pikëpyetja më e madhe e këtyre ditëve është se cili drejtor sportiv do të emërohet tek 20-herë kampionët e Anglisë. United nuk ka pasur një hierarki të qartë sportive që prej largimit të Sir Alex Ferguson dhe David Gill, ndërsa së fundmi u shkarkua edhe Richard Arnold, që merrej jo vetëm me anën sportive, por edhe atë juridike, por që gjithsesi nuk gëzonte afirmim të plotë në botën e futbollit.

Për postin e drejtorit sportiv tek United, Sir Jim Ratcliffe ka disa opsione dhe i pari është Paul Mitchell. Mitchell është padyshim emri më i përfolur sa i takon një emërimi tek Djajtë e Kuq. 42-vjecari në muajin mars mbylli bashkëpunimin me Monacon por është shumë i njohur për përvojat e suksesshme me Leipzig, Tottenham Hotspurs dhe Southampton.

Lexo edhe:

Një tjetër i lakuar shumë këto ditë është edhe Paolo Maldini. Ikona e futbollit italian është emri më i famshëm në listë dhe pas një pune fantastike me Milanin konsiderohet si favorit për të marrë postin e drejtorit sportiv me United. Maldini kontribuoi tek kuqezinjtë e Milanit në rikthimin në titullin kampion pas 10 vitesh.

Dougie Freedman është një tjetër emër i futbollit anglez që po lidhet shumë me Mancester United. Freedman njihet për periudhën e tij tek Crystal Palace dhe më së shumti për lidhjen e afërt që ka me Sir Alex Ferguson dhe po merret seriozisht në konsideratë nga Sir Jim Ratcliffe.

Ratcliffe pritet të finalizojë në ditët në vijim procesin e blerjes së 25% të klubit. Miliarderi britanik pritet të bëjë revolucion edhe në hierarkitë e tjera administrative, si dhe rinovimin e Old Trafford dhe qendrës stërvitore Carrington.

Lajme të tjera

Euro 2024

Shqipëria do të luajë në datën 26 mars një ndeshje miqësore ndaj përfaqësues së Zvicrës, lajm që u zbulua në emisionin “ELITE SHOW”. Çdo...

Kombëtare

Italia kampione në fuqi e Europës, do ta nisë Europianin e 2024-ës pikërisht përballë Shqipërisë në “Dortmund, mbrëmjen e 15 qershorit, teksa kreu i...

Futboll

Dani Alves akuzohet për sulm seksual për përdhunimin e dyshuar të një vajze në klubin e natës Sutton, në Barcelonë, më 30 dhjetor të...

Euro 2024

Një prapaskenë interesante edhe zbuluar në emisionin “ELITE SHOW”, çdo të hënë në SportNews (21:00), që ka lidhje me Luka Modric dhe Jahmir Hykën....