Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ligue 1

“Luks i tepruar”, drejtori i TGV-së për PSG: Mund të udhëtoni me tren, jo vetëm me avion privat

Paris Saint-Germain është një vatër e lajmeve të mira dhe të këqija në Francë. Gjithçka që bën klubi parizien dhe yjet e tij analizohet në detaje.

Këtë fundjavë mënyra se si udhëtoi ekipi në transfertën ndaj Nantes është kthyer në qendër të vëmendjes. Ekipi i Galtier përdori avionin e klubit për të udhëtuar dhe jo gjë nuk i ka pëlqyer drejtorit të rrjetit francez të trenave (TGV-Intercites) Alain Krakovitch, i cili qortoi klubin parizien për udhëtimet me avion. Këtë fundjavë ata përdorën avionin si mjet transporti për të udhëtuar në Nante, që është 384 kilometra larg.

Krakovitch nuk ka ngurruar të reagojë në një postim që Verratti e ka publikuar në rrjetet e tij sociale.

“Paris-Nantes është më pak se dy orë larg, më kujtohet propozimi ynë për një ofertë TGV të përshtatur për nevojat tuaja specifike, për interesat tona të përbashkëta: sigurinë, shpejtësinë, shërbimet dhe eko-lëvizshmërinë”,-tha ai, në një postim në Twitter si reagim ndaj një videoje të mesfushorit italian Marco Verratti në aeroplanin e PSG-së.

Përdorimi i avionëve privatë nga klasa e pasur e vendit, siç janë figurat qeveritare, ka qenë prej kohësh objekt kritikash. Vetëm pak ditë më parë, shoqata ambientaliste “Attac” vuri në dukje se avioni privat i Lionel Messit ka bërë 52 fluturime që nga qershori, “dmth 1502 ton CO2”. Kjo organizatë bëri thirrje që të rrallohet përdorimi i avionëve privatë. Të shohim nëse PSG e pranon propozimin…

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Premier League

Armando Broja mund të përdoret nga Chelsea për të balancuar financat, duke u nxjerrë në shitje. Blutë kanë shpenzuar shuma marramendëse në sesionet e...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...