Formula 1

Makinat do të vijojnë të garojnë me gomat Pirelli

Formula 1 dhe Pirelli do të vazhdojnë bashkëpunimin mes tyre. Drejtuesit e “Liberty Media”-s, që kanë në pronësi këtë kampionat, dhe ata të kompanisë së furnizimit me goma të skuadrave të këtij kompeticioni, vendosën të rinovojnë kontratën mes tyre deri në vitin 2023, kontratë që u firmos pikërisht në Abu Dhabi, ku do të zhvillohet gara e fundit e këtij sezoni.

Pirelli mundi konkurrencën e Hankook për të fituar të drejtën për të qenë furnizuesi me goma i Formulës 1 edhe për 5 vitet e ardhshme. Tani, kompania italiane ka dy sfida përpara; të reduktojë numrin e setit të gomave për çdo skuadër, si dhe të krijojë goma 18-polëshe, që sipas rregullores do të përdoren duke nisur nga viti 2021.

Që në Botërorin e ardhshëm të Formulës 1, pilotët do të kenë në dispozicion 5, maksimumi 6 sete gomash, nga 7 që kishin aktualisht. Shefi ekzekutiv i Pirellit, Marco Tronchetti Provera nuk e ka fshehur kënaqësinë e tij për rinovimin e kontratës.

“Është një lajm i shkëlqyer. Ky akord i ri na lejon ta çojmë në 13 sezone praninë tonë në pista, në kohët moderne” tha Provera.

Në të njëjtën linjë me Proverën qëndron edhe presidenti i Formulës 1, Chase Carey, i cili tha se Pirelli është një partner i besueshëm për Formulën 1 që nga viti 2011, e për këtë arsye ai ishte shumë i kënaqur për marrëveshjen e arritur. Sipas tij, rinovimi me Pirellin garanton një stabilitet afatgjatë për sa u përket gomave, që janë një komponent i rëndësishëm i Formulës 1.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency