Premier League

Manchester City dominues në Premier, Championsi zbehu magjinë e Pep

 

Manchester City u shpall matematikisht kampion i Premier League-s kur në kalendar kanë mbetur edhe 5 ndeshje për t’u luajtur, por suksesi i “Citizens” nuk është vetëm tek arritja e titullit, por edhe te fakti se janë skuadra me sulmin dhe mbrojtjen më të mirë si dhe ruajtën kryesimin përgjatë gjithë këtij ediconi, si një Schumacher me Ferrarin në pistat e Formula 1. Të dhënat flasin qartë: City i Pep Guardiolës ishte protagonisti absolut në Premier League.

Për t’i qëndruar metaforës së pistave të shpejtësisë, këtë sezon City u duk se u shkëput kaq shumë nga rivalët saqë kamerat ndoqën vetëm rrugëtimin e ndjekësve. Vetëm tri herë në historinë e luftës për titullin e kampionatit anglez trofeu është prenotuar zyrtarisht që 5 ndeshje nga përfundimi i sezonit. City i këtij viti ua zbehu fuqinë ish-kampionëve të Chelseat, duke ofruar për të gjithë tifozët një futboll spektakolar, të freskët, me ide të reja e njëherazi brilant.

Pep e arriti këtë duke marrë më të mirën nga organika që kishte në dispozicion, e përforcuar nga mbrojtës si  Walker, Danilo, Mendy apo Laporte, kartonët e të cilëve kushtuan miliona euro. Reparti ofensiv i tyre ishte i mbushur me talente. Këtë edicion Guardiola vinte pas sezonit të parë në karrierën e tij si trajner pa asnjë trofe, duke paguar kështu çmimin e përshtatjes me futbollin e vështirë anglez. Iu desh pak kohë deri sa të tregonte stofin e vërtetë prej kampioni, duke u bërë njësh më 11-shen që kishte në dispozicion, për të shpalosur së bashku grintën e fituesve. Kampionati u vendos që për Kritshtlindje, siç nuk kishte ndodhur prej shumë vitesh.

Gjithsesi, humbja që lidhet me Liverpooolin në mes të kampionatit shërbeu si antipastë edhe për skualifikimin në Champions, ku “The Reds” dominuan në “Anfield” 4-3 në Premier dhe në Champions 3-0. Ky rezultat prishi disi magjinë e suksesit të padiskutueshëm të epokës “Guardiola” në “Etihad”, vlerat e të cilit shtohen edhe nga triumfi në Kupë.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top