Connect with us

Hi, what are you looking for?

Premier League

Manchester City prezanton mbrojtësin më të shtrenjtë në histori

Manchester City prezanton mbrojtësin më të shtrenjtë në histori
Manchester City prezanton mbrojtësin më të shtrenjtë në histori

Manchester City prezanton zyrtarisht mbrojtësin kroat Josko Gvardiol. Futbollisti 21-vjeçar u bë mbrojtësi më i shtrenjtë në histori, pasi kampionët e Anglisë dhe Europës paguan plot 90 milionë euro për të marrë kartonin e tij nga gjermanët e Leipzig.

Ndërkohë, Gvardiol, i cili ishte një nga futbollistët e kërkuar me ngulm nga trajneri Pep Guardiola, firmosi një kontratë 5-vjeçare me Manchester City-n dhe do të vihet menjëherë në dispozicion të teknikut katalanas.

Mbrojtësi i talentuar kroat u prezantua me një video mjaft interesante, ku ‘citizens’ shfrytëzuan edhe ngjashmërinë e mbiemrave Gvardiol dhe Guardiola, teksa është pikërisht trajneri katalan ai që modifikon mbiemrin e tij për të zbuluar blerjen e re të klubit.

“Kush e ka ndjekur Manchester City-n sezonin e kaluar, është bindur që kjo është skuadra më e mirë në botë, ndaj ndihem i nderuar që jam pjesë e këtij ekipi. Kam ëndërruar gjithmonë të luaj në Angli”, tha Gvardiol në prezantim.

Lexo edhe:

 

Josko Gvardiol është rritur në akademinë e mirënjohur të Dinamos së Zagrebit, teksa në vitin 2020, kur ishte vetëm 18-vjeç, u transferua te gjermanët e Leipzig, ku në tre sezone ia doli të bëjë një hap tjetër të madh në karrierë.

Mbrojtësi 21-vjeçar spikati në Botërorin e Katarit në fund të vitit të kaluar, ku ofroi jo vetëm garanci në mbrojtjen e përfaqësueses kroate, por edhe aftësi shënimi në zonën kundërshtare.

Me 90 milionë eurot e shpenzuara për të, Gvardiol bëhet mbrojtësi më i shtrenjtë në histori, duke parakaluar Harry Maguire, të cilin Manchester United e bleu për 87 milionë euro nga Leicester.

Lajme të tjera

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Spanjë

Xavi Hernandez do të largohet nga Barcelona në përfundim të këtij sezoni dhe tashmë presidenti Laporta është duke menduar për zëvendësuesin e trajnerit. Sipas...

Lajme

Joachim Löw, kampion botë në krye të Gjermanisë në Brazil 2014, është pa punë që nga viti 2021, kur u largua nga përfaqësuesja gjermane....

Angli

Trajneri i Brighton, Roberto De Zerbi flet për të ardhmen e tij, e cila është një nga temat më të nxehta të ditëve të...