Serie A

“Mapei Stadium” ngjyroset kuqezi, Milan fiton titullin kampion pas 11 vitesh

Pas 11 vitesh Milan fiton titullin kampion të Seria A, i 19-ti në historinë e “Djallit”, në një sezon shumë të luftuar dhe me konkurrencë të lartë nga rivalët e përjetshëm, Inter, deri në takimin e kësaj të dielë.

“Kuqezinjtë” triumfuan “Mapei Stadium” ndaj Sassulos me rezultatin 0-3, në një ndeshje që ishte shumë e luftuar nga të dyja anë, duke u dhuruar festën dhe triumfin pas më shumë se një dekade tifozerisë së tyre.

Golat në takimin e Milan në transfertë ndaj Sassuolos, u shënuan të tre në pjesën e parë me Giroud që zhbllokoi rezultatin në minutën e 17’ falë një asisti nga Leao dhe më pas në minutën e 32’ po ky kombinim e çoi rezultatin në 0-2, pra Giroud shënoi golin e dytë falë një tjetër asisti nga Leao.

Golin e tretë për “Djallin” e realizoi Kessie në minutën e 36’, ku edhe këtu asisti u dhurua nga Leao. Kessie mbylli kështu në mënyrën më të mirë të mundshme aventurën te Milan, pasi sezonin e ardhshëm do të luajë me Barcelonën. Në fraksionin e dytë të ndeshjes nga të dyja skuadrat u tentua të gjendej goli, por ky 45 minutësh u mbyll pa gola.

Kështu Milan mbyll sezonin 2021-2022 të Seria A në kuotën e 86 pikëve, teksa Inter i vendit të dytë, i cili fitoi me rezultatin 3-0 ndaj Sampdorias, e mbylli këtë edicion në vendin e dytë me 84 pikë.

Eventet Sportive në SuperSport

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

Premier League 2022/2023

PWDLGFGADifPts
1Arsenal
0
0
0
0
0
0
0
0
2Aston Villa
0
0
0
0
0
0
0
0
3AFC Bournemouth
0
0
0
0
0
0
0
0
4Brentford
0
0
0
0
0
0
0
0
5Brighton & Hove Albion
0
0
0
0
0
0
0
0
6Chelsea
0
0
0
0
0
0
0
0
7Crystal Palace
0
0
0
0
0
0
0
0
8Everton
0
0
0
0
0
0
0
0
9Fulham
0
0
0
0
0
0
0
0
10Leeds United
0
0
0
0
0
0
0
0
11Leicester City
0
0
0
0
0
0
0
0
12Liverpool
0
0
0
0
0
0
0
0
13Manchester City
0
0
0
0
0
0
0
0
14Manchester United
0
0
0
0
0
0
0
0
15Newcastle United
0
0
0
0
0
0
0
0
16Nottingham Forest
0
0
0
0
0
0
0
0
17Southampton
0
0
0
0
0
0
0
0
18Tottenham Hotspur
0
0
0
0
0
0
0
0
19West Ham United
0
0
0
0
0
0
0
0
20Wolverhampton Wanderers
0
0
0
0
0
0
0
0


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency