Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

Maqedonia e Veriut mposht Maltën me tre shqiptarë titullarë

Përfaqësuesja e Maqedonisë së Veriut mori fitoren e parë në kualifikueset e Euro 2024. Skuadra ballkanase, me tre lojtarë shqiptarë në formacionin startues (Alioski, Bardhi, Musliu) e katër të tjerë në stolin e rezervave (Bejtulai, Elezi, Ethemi dhe Ademi), mposhti 2-0 Maltën në stadiumin “Toshe Proeski” në Shkup, ku fitorja u arrit në pjesën e dytë.

45 minutat e para u mbyllën pa gola, për të ardhur më pas e minuta e 66-të, kur Ejlif Elmas e dërgoi topin në rrjetë.

Lexo edhe: 

Vetëm gjashtë minuta më vonë, Churlinov, i shërbyer nga Enis Bardhi, realizoi golin e sigurisë.

Në minutë e 86-të, Yannick shkurtoi diferencën në 2-1, por asgjë nuk ndryshoi në minutat e mbetura, me vendësit që festuan suksesin e parë në këtë fushatë eliminatoresh.

Në ndeshjet e tjera Bosnjë Hercegovina mpohti 3-0 Islandën, Danimarka iu imponua 3-1 Finlandës, San Marino Irlandë e Veriu u mbyll 0-2, ndërsa Slovaki – Luksemburg përfundoi pa gola.

 

Rezultatet:

Bosnjë Herzegovinë – Iclandë       3-0

Danimarkë – Finlandë      3-1

Italy – Angli   1-2

Maqedoni e Veriut – Malta        2-1

Portugali – Liechtenstein   4-0

San Marino – Irlandë  Veriut     0-2

Slovakia – Luxembourg       0-0

 

 

 

 

Lajme të tjera

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Kombëtare

Emisioni Analizë Kuq e Zi, nën moderimin e Sokol xhihanit, publikoi sipas statistikave atë që konsiderohet si formacioni më i mirë i mundshëm i...

Kategoria Superiore

Tirana vijon përgatitjet për të kompletuar skuadrën në prag të turit eliminator të Conference League, teksa pas konfirmimit të trajnerit Orges Shehi në pankinë,...