Te Tjera

Maratona e Tiranës, rreth 3000 garues “pushtuan” kryeqytetin

Për të dytin vit rresht në Tiranë u zhvillua gjysmëmaratona zyrtare në të cilën morën pjesë rreth 3000 garues nga Shqipëria dhe vende të ndryshme te botës. Ra në sy rritja e numrit të garuesve nga Afrika. Me iniciativën e Bashkisë së Tiranës, ky eveniment përfshiu disiplina të ndryshme garimi, ku më e rëndësishmja ishte ajo e garës 21 km, që është edhe formati i gjysmëmaratonës në vende të ndryshme. “Kategoria e Maratonës” ishte disiplina e dytë me garimin prej 10 km, ku morën pjesë edhe emra të njohur si kryebashkiaku Veliaj dhe ish-kapiteni i Kombëtares, Lorik Cana, ndërsa në kategorinë e tretë parashikohej garimi i personave me aftësi të kufizuara, me startin dhe finishin që zgjatën 5 km. Gara nisi në orën 09:00 të së Dielës. Në garën e 21 km për femra fituese u shpall atletja e njohur shqiptare Luiza Gega, duke vendosur rekord kombëtar. Ajo u shpreh se një pjesë të çmimit prej 2500 eurosh do të shkojë për njerëzit me aftësi të kufizuara, ndërsa në kategorinë e meshkujve u shpall fitues keniani 31-vjeçar Abel Kibet Rop. Një tjetër i huaj triumfoi në garën e 10 kilometrave. Bëhet fjalë për ukrainasen Olena Popova, ndërsa për meshkujt triumfoi keniani Cheruiyot Melly. Garë e luftuar edhe në kategorinë e personave me aftësi të kufizuara, ku Bledar Suxha la pas Erblin Karajn dhe Adem Demushin. Edicioni i tretë i gjysmëmaratonës së Tiranës do të zhvillohet në datën 7 Tetor të vitit 2018.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency