Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Marotta: Pagat e futbollistëve janë shumë të larta, rrezikojnë falimentimin e klubeve

Giuseppe Marotta është rikthyer të flasë për problematikat në futboll në një konferencë të organizuar nga “ItalPress”, teksa këtë herë ka shënjestruar pagat e larta të futbollistëve.

Administratori i Deleguar i Interit ka deklaruar se pagat e larta kanë vënë në vështirësi të madhe klubet, ndaj ka bërë apel për rregullimin e situatës, në mënyrë që të mos shkohet në falimentim.

“Duhen ulur kostot dhe duhen parë pagat e futbollistëve, pasi kostot e tyre po shkojnë përtej çdo limiti. Një klub futbolli shpenzon mesatarisht 65% të të ardhurave vetëm për pagat e futbollistëve dhe nëse një gjë e tillë ndodh në një kompani që tregton ujë mineral, atëherë ajo kompani do të falimentojë direkt. Edhe në futboll klubet rrezikojnë shumë, ndaj mendoj se duhen ulur kostot”, u shpreh Marotta.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...