Futboll

Mbappe, intriga në merkato

Është telenovela më e nxehtë e merkatos që mund të sjellë një tjetër transferim të jashtëzakonshëm. Në lojë janë 180  milionë euro për kartonin dhe një pagë prej 18 milionë eurosh në vit. Të gjitha për Kylian Sanmi Mbappe që në moshën 18 vjecare pasi ka djegur gjithë etapat me Monacon ka përfunduar në shënjestrën e klubeve më të mëdha të Europës. Gjithsesi cmimi dhe kërkesat e lojtarit duket se kanë frenuar disi pretendentët kryesorë. Reali i Madridit dhe Manchester City kanë bërë një hap pas, por jo PSG që këtë të dielë në Guingamp do të shijojë debutimin e Neymar dhe ndërkohë synon të bëjë të sajin dhe Mbappe. Ndërkohë trajnerët e Monaco e Psg lëshojnë sinjale të ndryshme. Nga njëra ana trajneri i parizienëve Emery lë të hapur gjithcka dujke u shprehur ” Nuk e di se cfarë do të ndodhë, por sot Mbappe është një lojtar i Monaco”. Spekulimet ndërkohë gjejnë ushtim edhe nga fjalët e trajnerit të Monaco Jardim që nga Monte Carlo shtoi , ” Nuk flas për merkaton me Mbappe dhe gjithsesi këto janë cështje provate. Pas disa javësh gjithcka do të kthehet në normalitet”. Lekuipe ndërkohë bën të ditur se Mbappe ju ka kiomunikuar drejtuesve të Monaco se dëshiron largimin. Në Paris sipas saj lojtari do të përfitonte 18 milionë euro në vit, por mund të bëhet fjalë edhe për një manovër të agjentëve të futbollistit që ta përdorin ofertën e PSG për të përfituar një rritje të ndjeshme të pagës te Monaco në mënyrë që Mbappe të barazohet me rrogën prej 12 milionë eurosh të Falacos në shkëmbim të një rinovimi të kontratës duke e shtyrë shitjen për vitin e ardhshëm ku pas Botërorit në Rusi mund të përfitojë shumë më tepër. Nëse Psg ja del ta marrë do të jetë e detyruar të shesë disa lojtarë për tu rifutur brenda kronizave të fair Playt financiar dhe nuk bëhet fjalë vetëm për Krychowiak, Jese Aurier, e Ben Arfa por edhe për elementë të spikatur si Matuidi Lucas e Di Maria. Për argjentinasin mediat spanjolle bëjnë të ditur se ka përfunduar në shënjestër të Barcelonës ku Messi e shikon me shumë optimizëm një bashkim me Di Marian, por gjithcka është e komplikuar për shkak të marradhënieve të acaruara mes Barcelonës ehe Psg pas rrëmbimit të Neymar nga ana e parizienëve.

Të Fundit

Premier League 2021/2022

PWDLGFGADifPts
1Manchester City
38
29
6
3
99
26
+73
93
2Liverpool
38
28
8
2
94
26
+68
92
3Chelsea
38
21
11
6
76
33
+43
74
4Tottenham Hotspur
38
22
5
11
69
40
+29
71
5Arsenal
38
22
3
13
61
48
+13
69
6Manchester United
38
16
10
12
57
57
0
58
7West Ham United
38
16
8
14
60
51
+9
56
8Leicester City
38
14
10
14
62
59
+3
52
9Brighton & Hove Albion
38
12
15
11
42
44
-2
51
10Wolverhampton Wanderers
38
15
6
17
38
43
-5
51
11Newcastle United
38
13
10
15
44
62
-18
49
12Crystal Palace
38
11
15
12
50
46
+4
48
13Brentford
38
13
7
18
48
56
-8
46
14Aston Villa
38
13
6
19
52
54
-2
45
15Southampton
38
9
13
16
43
67
-24
40
16Everton
38
11
6
21
43
66
-23
39
17Leeds United
38
9
11
18
42
79
-37
38
18Burnley
38
7
14
17
34
53
-19
35
19Watford
38
6
5
27
34
77
-43
23
20Norwich City
38
5
7
26
23
84
-61
22


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency