Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

Mbështetën Rusinë me trupa ushtarake, UEFA planifikon dënim për kombëtaren që sfidon Kosovën!

Euro 2025/ UEFA zgjedh vendin organizator
Euro 2025/ UEFA zgjedh vendin organizator

Lufta mes Rusisë dhe Ukrainës ndikoi drejtpërdrejtë edhe në botën e futbollit. Në këtë mes ato që e pësuan ishin klubet ruse, por edhe kombëtarja të cilat u përjashtuan nga ana e UEFA-s dhe FIFA-s duke mos i lejuar të merrnin pjesë në kompeticionet e tyre. UEFA dhe FIFA e gjykoi të gabuar sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës dhe në këtë formë ndërhyri.

Por, një tjetër palë që mund ta pësoj nga UEFA dhe FIFA është edhe Bjellorusia. Këta të fundit kanë dërguar trupa ushtarake në ndihmë të Rusisë teksa përgjatë gjithë luftës kanë shprehur mbështetjen e tyre ndaj rusëve. Por, kjo sjelja ka “futur” në mendime UEFA-n dhe FIFA-s që po konsideron të përjashtojë kombëtaren Bjelloruse dhe skuadrat e tyre nga kompeticionet e ndryshme.

Nëse një ide e tillë kthehet në realitet atëherë në këtë mes preket edhe Bjellorusia e cila ishte pjesë e shortit për kualifikueset e Euro 2024, madje duke u shortuar në Grupin I së bashku me Kosovën, Zvicrën, Izraelin, Rumaninë dhe Andorrën.

Lajme të tjera

Champions League

Me një barazim spektakolar 3-3, Manchester City merr një farë avantazhi ndaj Realit të Madridit, duke qenë se sfidën e kthimit do ta luajë...

Premier League

Armando Broja mund të përdoret nga Chelsea për të balancuar financat, duke u nxjerrë në shitje. Blutë kanë shpenzuar shuma marramendëse në sesionet e...

Champions League

E cilësuar si një finale e parakohshme Real Madrid-Manchester City rezultoi e tillë edhe në aktin e parë çerekfinal të Ligës ss Kampionëve. Në...

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...