Futboll

Më shumë shanse për klubet shqiptare për të kapur fazën e grupeve në kompeticionet europiane!

Me ndryshimin e formatit të Kupave të Europës dhe me shtimin e një kompeticioni të ri siç Liga e Konferencës ose Europa League 2, rriten edhe shanset e skuadrave shqiptare për të marrë në fazën e grupeve të një prej tre kompeticioneve më të rëndësishme në nivel klubesh në Europë dhe klubet shqiptare do të kenë mundësi të përsëritin arritjet e Skënderbeut që u kualifikua dy herë në fazën e grupeve të Europa League. Formati i ri do të hyjë në fuqi që prej 2021-2022 dhe siç bën të ditur vetë Federata Shqiptare e Futbollit, nëse Shqipëria vendin e 38-të në të cilin ndodhet aktualisht në renditjen e UEFA-s për klubeve, skuadrat tona do të kenë më shumë shanse për të luajtur në fazën finale të një kompeticioni madhor, pasi përmes këtij formati të ri të UEFA-s, plot 34 federata do të kenë mundësi të përfaqësohen në fazën e grupeve të një prej tre kompeticioneve për klube. Nëse Shqipëria ruan vendin e 38-të në renditjen e UEFA-s për klube edhe në periudhën 2021-2024 kur do të vihet në skenë edhe Ligën e Konferencës do të vazhdojë të përfaqësohet me 4 skuadra në kompeticionet europiane me ndryshimin e vetëm se në raundin e parë kualifikues të Europa League nuk do të hyjë asnjë skuadër shqiptare pasi vendi i dytë, vendi i 3-të dhe fituesja e Kupës së Shqipërisë do të marrin pjesë në raundin e parë kualifikues të Ligës së Konferencës.

Formati i ri do të jetë me këtë strukturë:

 • Liga e Kampionëve – 32 ekipe, në 8 grupe me 4 ekipe -125 ndeshje në 15 javë ndeshjesh;
  · Liga e Europës – 32 Ekipe, në 8 grupe me 4 ekipe; 141 ndeshje në 15 javë ndeshjesh;
  · Liga e Konferencës Europiane, – 32 Ekipe, në 8 grupe me 4 ekipe; 141 ndeshje në 15 javë ndeshjesh;

Aktualisht, Shqipëria renditet në vendin e 38-të të UEFA-s, ku nga përcaktimi i formatit të ri, në rast se vendi ynë do të vijojë të mbajë këtë vend në renditje, do të mund të përfaqësohemi me 4 ekipe, ku:

 1. Ekipi kampion i Shqipërisë hyn në Raundin e Parë të Ligës së Kampionëve;
  2. Fituesi i Kupës së Shqipërisë hyn në Ligën e Konferencës në Raundin e Parë; (në rast se fituesi i Kupës së Shqipërisë është i njëjtë me vendin e parë, të dytë ose të tretë, vendi kalon tek vendi i katërt në kampionat);
  3. Vendi i dytë në kampionat hyn në Ligën e Konferencës në Raundin e Parë;
  4. Vendi i tretë në kampionat hyn në Ligën e Konferencës në Raundin e Parë.

Sipas skemës së formatit të ri të propozuar:

 • Në rast se ekipi ynë kampion skualifikohet në Raundin e Parë të Ligës së Kampionëve, atëherë kalon në Raundin e Dytë të Ligës së Konferencës;
  · Në rast se ekipi ynë kampion skualifikohet në Raundin e Dytë të Ligës së Kampionëve, atëherë kalon në Raundin e Tretë të Ligës së Europës;
  · Në rast se ekipi ynë kampion skualifikohet në Raundin e Tretë dhe Playoff-et e Ligës së Kampionëve, respektivisht luan playoff ose kalon direkt në Fazen e Grupeve të Ligës së Europës;
  · Në rast se ekipi ynë kampion skualifikohet në Raundin e Tretë të Ligës së Europës, atëherë kalon ne Raundin Play-Off të Ligës së Konferencës;
  · Në rast se ekipi ynë kampion skualifikohet në Raundin Play-Off të Europa Ligës, atëherë kalon në Fazën e Grupeve të Ligës së Konferencës.

Kalendari, pavarësisht se planifikohet të mbahet ai i njëjti i Kompeticioneve të Klubeve UEFA, do të saktësohet në periudhën në vijim.

 • Oraret e ndeshjeve do të jenë 18:55 dhe 21:00, e Martë, e Mërkurë dhe e Enjte;
  · Marta e Mërkura do rezervohet për Ligën e Kampionëve;
  · Liga e Europës dhe ajo e Konferencës do i ndajnë ndeshjet në mënyrë të barabartë në dy oraret e të Enjtes;
  · Për ndeshje që do luhen në zona mbi dy orë nga ora europiane do rezervohet orari 16:30.
  · Nivelet e shpërndarjes financiare dhe pagesat e solidaritetit për klubet pjesëmarrëse do të komunikohen nga ana e UEFA-s në vijim, gjatë këtij viti.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency