Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Meksika dhe USA zyrtarisht në Botëror, Kosta Rika në play off me Zelandën e Re

Meksika dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë dy përfaqësueset e radhës të CONCACAF-it, që siguruan kualifikimin në “Katar 2022”, pas Kanadasë. Në raundin e fundit të ndeshjeve kualifikuese Meksika mposhti 2-0 El Salvadorin, ndërsa amerikanët edhe pse u mposhtën 2-0 nga Kosta Rika, përfunduan në vendin e tretë në grup falë golaverazhit më të mirë. Kosta Rika, gjithsesi, e ka një shans për të shkuar në Botëror nëpërmjet play off-it me Zelandën e Re më 13 ose 14 qershor.

Meksika e mbylli brenda pjesës së parë sfidën me El Salvadorin falë golave të Antunas dhe Jimenez, ndërsa Shteteve të Bashkuara u mjaftonte të mos humbnin me një diferencë më shumë se 6 gola për të mbajtur poshtë në renditje pikërisht Kosta Rikën. Vendësit fituan 2-0 me gola të Vargas dhe Contreas. Shumë e rëndësishme për amerikanët fitorja e thellë 5-1 pak ditë më parë ndaj Panamasë.

Kanadaja, që e kishte siguruar vendin e parë, u mposht 1-0 në fushën e Panamasë, ndërsa Xhamajka Honduras, që vlente gjithashtu vetëm për statistika, u mbyll 2-1.

Lajme të tjera

La Liga

Xavi rrezikon shkarkimin nga posti i trajnerit të Barcelonës sapo të mbyllet sezoni. Deklarata e fundit ka sjellë shqetësim në klub, teksa është pritur...

Merkato

Bento Matheus Krepski pritet të jetë një nga përforcimet e Interit gjatë merkatos verore. Kampionët e Italisë kanë përzgjedhur 24-vjeçarin brazilian si portierin e...

Itali

Orë vendimtare për Interin. Të hënën e 20 majit skadon huaja që fondi “Oaktree” i ka dhënë numrit një të zikaltërve në vitin 2021....

Ligue 1

Milan Skriniar zgjodhi të thyejë raportet e tij me Interin dhe tifozerinë zikaltër, për t’u transferuar një vit më parë te Paris Saint Germain...