Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Memolla: Grumbullimi në Komëtare, një ëndërr e bërë realitet

Hysen Memolla është një prej emrave të rinj në listën e trajnerit Christian Panucci për sfidat me Lichtensteinin dhe Maqedoninë. 25 vjecari, ka patur një ngjitje të jashtëzakonshme në karrierën e tij vitet e fundit, teksa nga një ekip pa emër si Martina Franca e gjeti veten shumë shpejt te Koper e më pas te Hajduku i Splitit. Paraqitjet te klubi kroat, ku është një titullar i padiskutueshëm bënë që mbrojtësi i krahut të majtë të tërhiqte dhe vëmendjen e trajnerit të ri të kuqezinjver Panucci, teksa e gjeti veten në listën e lojtarëve të grumbulluar për dy sfidat e radhës në Botërorin 2018. Në një intervistë telefonike  për Sport Neës, Memolla zbulon se  mjaftoi vetem një takim me trajnerin, që ëndrra e tij të bëhej realitet.

I lindur në Kavajë, Memolla është formuar si lojtar në Itali, por origjina mbetet origjinë, dhe kavajasit duket se futbollin e kanë në gene, teksa pas Cikalleshit dhe Lilës, një tjetër futbollist nga ky qytet do të veshë ngjyrat kuqezi.

Në pozicionin e  tij në kombëtare luajnë aktualisht dhe kapiteni Ansi Agolli e Naser Aliji, dy lojtarë me shumë përvojë, që Memolla i vlerëson së tepërmi por nuk stepet përpara sfidave duke u shprehur se do të bëjë maksimumin me përulësi që dhe ai të ketë shanset e tij në kombëtare.

Kualifikimi i Skënderbeut në grupet e Europa League ndaj klubit më të madh kroat, Dinamos së Zagrebit është përcjellë me vëmendje dhe nga Memolla në Kroaci, që pranon se ka ndjekur nga afër paraqitjet e korcarëve duke shprehur kënaqësinë e tij për një ecuri të tillë të një klubi shqiptar në Europë.

Lajme të tjera

Euro 2024

Pak ditë na ndajnë nga fillimi i Kampionatit Europian, Gjermani 2024 dhe tashmë kanë nisur llogaritë e grupeve përkatëse. Shqipëria ndodhet në Grupin B...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...

Euro 2024

Gjashtë muaj në Serie A ishin të mjaftueshme për të bindur Interin për të firmosur me Kristjan Asllanin. Organizatori kuqezi spikati e skuadrën e...

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...