Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

Merkato në hyrje, zbulohen 9 emrat që Ten Hag i refuzoi në verë

Manchester United ishte një nga klubet më aktive në merkaton e verës duke qenë se drejtuesit e “Djajve të Kuq”, firmosën marrëveshjen me trajnerin Erik ten Hag dhe më pas iu desh të transferonin lojtarë që përshtateshin me idetë taktike të holandezit. Në këtë formë, në Old Trafford mbërritën emra si Eriksen, Malacia, Martinez, Antony, Casemiro apo portieri Dubravka çka bënë që United ta mbyllte merkaton me gjashtë lojtarë të transferuar.

Tekniku ten Hag këmbënguli të transferonte lojtarë që vërtet mund të ndryshonin cilësinë e organikës së skuadrës dhe jo lojtarë që thjesht do të shtonin numrat e saj. Ndaj, nuk ishin të paktë, por plot 9 futbollistët që ten Hag i refuzoi ndërsa nga Anglia zbulojnë edhe emrat që 52-vjeçari i “injoroi”.

Fjala është për Memphis Depay të Barcelonës, Leandro Paredes që më pas nga PSG përfundoi te Juventus, Christian Pulisic të Chelsea, Sergino Dest që nga Barcelona më pas u transferua te Milan, Yannick Carrasco të Atletico Madrid, McKennie të Juventus, Thomas Meunier të Dortmund, Moises Caicedo të Brighton apo edhe Hirving Lozano të Napolit.

Pra një sërë emrash që ten Hag nuk i mori në konsideratë teksa pas ndeshjeve të para të sezonit, rezultatet duket se i japin të drejtë holandezit pasi United është rikthyer të jetë një ekip konkurrues dhe blerjet e reja si Martinez, Malacia Eriksen apo edhe Antony janë shndërruar në elementë kyç të formacionit titullar.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...