Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Messi: Ramos, kundërshtari me të cilin zihesha më shumë, ja ç’do të bëj pas tërheqjes

Kapiteni i kombëtares së Argjentinës, Lionel Messi, ka pasur këtë të hënë, përpara seancës së dytë stërvitore në Atlanta të “Albicelestes”, e cila po përgatitet për debutimin këtë të enjte në Copa América, një bisedë në kanalin YouTube “Ëilling for Everything” të nipit të tij Tomás Messi.

Siç zbuloi Messi, eliminimi e Argjentinës, që e ka lënduar më shumë, ishte ai i Copa América 2011, i zhvilluar në vendin e tij. Në atë edicion, bardhekaltrit humbën 4-5 me penallti kundër Uruguait në çerekfinale.

“Më kujtohet që në Copa América 2011, në Santa Fe, më ofenduan me të gjitha fjalët e mundshme. Për mua dhe për të gjithë Kombëtaren ishte e vështirë”, ka rrëfyer Messi.

Messi deklaroi gjithashtu se ai fle vetëm në grumbullimet e Argjentinës që kur Sergio Agüero u tërhoq nga futbolli.

Numri 10 argjentinas, i pyetur për lojtarin me të cilin ka debatuar më shumë në fushën e lojës, nuk ka nguruar të tregojë spanjollin Sergio Ramos, ish-lojtar i Realit të Madridit. “Me Sergio Ramosin kemi luftuar shumë. Ai ishte lojtari me të cilin jam zemëruar më shumë. Më pas ne ishim shokë, por në ndeshjet klasike ziheshim gjithmonë njëri-tjetrin.”

Messi gjithashtu pranoi se ai nuk e njeh vendin e tij aq mirë sa do të donte dhe se pasi të tërhiqet nga futbolli do të donte të udhëtonte në Ujëvarat Iguazú.

Lexo edhe:

“Më duhet të njoh Argjentinën më shumë, sepse nuk kam pasur kurrë mundësi dhe është diçka për të cilën flasim gjithmonë me Antonelën, duam ta vizitojmë. Atdheu ynë ka vende të mrekullueshme. Shumë njerëzi më tregojnë për vende që nuk i njoh si Ujëvara, një vend tipik për ne që do të doja të shkoja me fëmijët.

Lidhur me Antonela Roccuzzon, gruan dhe nënën e tre fëmijëve të tij, ai deklaroi se e njihte që në fëmijëri, sepse luante në ekipin e të rinjve të Newell’s Old Boys me kushëririn e saj, Lucas.

“Ne u takuam që në moshë shumë të vogël, shkova në shtëpinë e saj. Gjithmonë më ka pëlqyer. Në atë kohë, jona quhej “miqësi”. Më vonë, kur isha 13 vjeç, shkova në Spanjë dhe humbëm pak kontaktin. Komunikimi ishte shumë më i vështirë se tani. Ishte përmes letrave, e-maileve ose një telefonate fikse, telefonatat ndërkombëtare ishin të shtrenjta”, tha Messi mes buzëqeshjeve.

Messi gjithashtu zbuloi se si po kalon me anglishten tani që luan për Inter Miamin, në MLS.

“E vërteta është se unë kuptoj gjithçka ose pothuajse gjithçka. Pak nga pak po filloj te flas. Unë mendoj se duhet ta inkurajoj veten, të flas anglisht. Nga turpi ose ngaqë nuk më dërgojnë, nuk e bëj, por mendoj se mundem”.

Nga ushqimet, “ylli” argjentinas nuk ka ngurruar të thotë se rostot janë të preferuarat e tij. “Ne gjithmonë bëjmë barbekju familjare në shtëpi. Më pëlqen të ftoj njerëz dhe më pëlqejnë shumë ëmbëlsirat, një akullore të mirë pas mishit.”

Lajme të tjera

Featured

Thomas Strakosha është zyrtarisht lojtari më i ri i skuadrës së AEK Athens. Këtë lajm e ka konfirmuar vetë klubi grek përmes rrjeteve sociale,...

Merkato

Roberto De Zerbi ka nisur aventurën në stolin e Marseille, teksa në krye të listës së përforcimeve ka vendosur sulmuesin e talentuar të Interit...

Futboll

Ronald Koeman ka konfirmuar se ai synon të vazhdojë punën e tij si trajner i Holandës, pavarësisht faktit se së fundmi gruaja e ti...

Itali

Juventus zyrtarizoi para disa ditësh firmën me portierin Michele Di Gregorio që sezonin e shkuar ishte pjesë e Monzas. Bardhezinjtë paguan 18 milionë euro...