Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Messi regjistron të tjerë rekorde, parakalon Mathaus dhe barazon brazilianin Pele

Lionel Messi bëhet futbollisti me më shumë ndeshje në një Kupë Bote. Ylli argjentinas luan sfidën numër 26 në karrierë, në finalen e sotme ndaj Francës, duke parakaluar gjermanin Lothar Mathaus, i cili kishte luajtur 25 ndeshje dhe mbante rekordin.

Por nuk mjafton me kaq, pasi me golin e shënuar me penallti në portën e Lloris në minutën e 23-të, 7 herë fituesi i Topit të Artë u bë i pari futbollist në histori, që gjen golin në çdo fazë në Botërorit, në grupe, 1/8-at, çerekfinale, gjysmëfinale e finale.

Ky ishte goli i 12 në karrierë i Messit në një Kupë Bote, aq sa ka shënuar edhe legjenda braziliane Pelle. Më shumë gola ka shënuar Miroslav Klose, plot 16, ndërsa pas tij renditen Ronaldo Fenomeni me 15 gola, Gerd Muller me 14 gola dhe Just Fontaine me 13 gola.

Lajme të tjera

Champions League

Manchester City dështoi te penalltitë përballë Realit të Madridit, duke i thënë lamtumirë Champions League. Rrugëtimi i kampionëve në fuqi u mbyll në çerekfinale,...

Bundesliga

Serie A dhe Bundesliga kanë një mundësi të artë për të dërguar sezonin e ardhshëm në Champions League jo 5, por plot 6 skuadra!...

Serie A

Mesfushori i Interit, Hakan Calhanoglu ka dhënë një intervistë për faqen humoristike sportive “Gli Autogol”, ku ka rrëfyer dhe aspekte të tjera të shokëve...

Eredivisie

Lajm i keq për tifozët e Vitesses, skuadër e Eredivisies. Përmes një njoftimi zyrtar për shtyp, KNVB (d.m.th. Federata Holandeze e Futbollit) njoftoi se...