Tenis

“Miami Open”, gjysmëfinalja e dytë Carreno-Busta – Zverev

Pas argjentinasit Juan Martin De Potro dhe amerikanit John Isner kualifikohen në gjysmëfinale të “Miami Open” edhe Pablo Carreno-Busta dhe Alexander Zverev.

Në mastersin e dytë 1000 pikësh sezonal, spanjolli Carreno-Busta mposhti 2-1 me sete, 6-4 5-7 7-6, në dy dorë e 42 minuta lojë, afrikano-jugorin Kevin Anderson, numrin 8 në botë dhe një ndër favoritër kryesor për ta fituar këtë trune. Edhe pse kishte një “match-point” në dispozicion, Anderson luajti shumë keq, duke ia falur praktikisht ndeshjen asturianit.

Zverer ndërkohë e pati të lehtë përballjen me kroatin Coric, duke e mposhtur 2-0 me sete me të njëjtin rezultat 6-4, në vetëm një orë e 24 minuta lojë.

Në të dy setet Coric u thye në shërbim në një gejm, me talentin gjerman që nuk e vuri në asnjë moment në diskutim suksesin, duke ruajtur qetësinë  në momentet me delikate të lojës.

Sot, në orën 19:00, do të zhvillohet gjysmëfinalja e parë e “Miami open” mes Del Potros dhe Isner.

Sa u përket femrave, në finale Stephens do të përballet Ostapenkon, pasi mposhtën respektivisht në gjysmëfinale amerikania Azarenkan dhe letonezja Collins.

To Top