Connect with us

Hi, what are you looking for?

Serie A

Milan, Montella pranon kritikat

Vincenzo Montella mbetet optimist pavarësisht problemeve me të cilat përballet Milani i tij.

“Humbja ndaj Romës ishte e pamerituar dhe është një plagë të cilën do të tentojmë ta shërojmë shpejt duke insistuar tek puna dhe duke qënë të motivuar për të arritur rezultate më të mira. Rruga për ne është kthyer në një malore por edhe kjo është normale sepse duhet kohë edhe pse në mënyrë kontradiktore jemi vet ne të parët që besojmë se koha nuk premton.”

Sa i takon kritikave që vërshojnë drejt tij, Monetlla nuk duket i shqetësuar as tani që ato janë shtuar pas rezultateve të fundit negative:

“Mendoj se këto kritika qëndrojnë, janë të bazuara duke qënë se pritshmëritë ishin shumë të larta. Por ne e njohim realitetin në të gjitha dimesionet e tij. Rrugëtimi ynë duhet të ketë si finale rritjen tonë dhe arritjen e objektivit për të qënë ndër katër skuadrat e para të klasifikimit. Distancë që nuk është aq e madhe. Këtë punë e bëj tashmë prej disa vitesh dhe i njoh shumë mirë risqet që ai mbart. Duke trajnuar një skuadër si Milani risku është gjithnmonë shumë më i madh sikundër edhe spekulimet, kritikat apo thashethemet. Nga ana tjetër pozitive tek ky profesion është se të duhet menjëherë të përgatitesh për ndeshjen e rradhës dhe shpresa është bashkëudhëtare e jotja. Idetë i kam të qarta, objektivi tashmë projekton një sukses në Derby.”

Edhe pse presioni është i madh nga ana mediatike, trajneri kërkon që të mos kushtezohen aq sa si pasojë ekipi i tij të bllokohet fare. Por edhe pse Montella nuk dorëzohet është pikërisht Derby me Interin ku ai shpreson, që mund të rrezikojë e trondisë pozitat e 43 vjecarit në stolin e kuqezinjve në rast të një rezultati negativ.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Kategoria Superiore

Kastrioti ka kryer tri përforcime në ditën e fundit të merkatos. Klubi krutan ka siguruar shërbimet e Arturo Reginaldos, Moustapha Camara dhe Stuart Gjetës....

Kategoria Superiore

Pas dy vitesh në Turqi mes Superligës dhe Ligës së Parë ku u aktivizua me Menemenspor dhe Boluspor, Gentian Selmani rikthehet në Abissnet Superiore....