Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Miloneri Eriksson gjykon Maqedoni – Shqipëri

Transferta shumë e rëndësishme e Shqipërisë me Maqedoninë, që do të zhvillohet më 5 shtator në stadiumin e Strumicës, do t’i besohet gjyqtarit suedes Jonas Erkisson, ndërsa ndihmës të tij do të jenë Mathias Klasenius dhe Daniel Warnmark. UEFA, duke parë rëndësinë e kësaj ndeshjeje, ka caktuar një arbitër me shumë eksperiencë, i aftë për të kontrolluar situatat edhe më të paparashikuara që mund të lindin jo vetëm në fushën e blertë.

43-vjecari Eriksson, i cili e ka marrë stemën e FIFA-s që nga viti 2003, është nje nga arbitrat më të rëndësishëm ndërkombëtarë, i caktuar për të gjykuar madje edhe finalen e Europa Leagues mes Sevillas dhe Liverpool.

Gjithashtu është pjesë e trupës më të mirë të gjyqtarëve të përzgjedhur për finalet e Botërorit dhe Europianit.

Eriksson është një gjyqtar multimilioner, teksa vetëm nga shitja e 15% të aksioneve të një kompanie televizive ka mundur të fitojë rreth 7 milionë euro.

Ai është i vendosur në Sigtuna, në lagjen më të pasur të kryeqytetin të Suedisë Stokholm.

Ndërkohë në ndeshjen e Elbasan Arenas me Lihtensteinin do të vendosë drejtësi kryesori rus Sergei Lapochkin, ndërsa ndihmës të tij do të jenë Aleksei Lebedev dhe Aleksei Lunev po nga Rusia.

Ndeshja e fundit që ka gjykuar Lapochkin në kompeticionet është ajo mes Crvena Zvezdas dhe Spartës së Pragës, në raundin e tretë të Europa Leagues.

Lajme të tjera

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Champions League

Mesfushori i kombëtares së Shqipërisë, Kristjan Asllani ishte përzgedhur titullar nga trajneri Simone Inzaghi në ndeshjen e Champions League të Interit në transfertë ndaj...

Euro 2024

Kosova është pa trajner pas shkarkimit të sllovenit Primoz Gliha pas përfundimit të eliminatoreve të Euro 2024. Aty ku përveç dy barazimeve ndaj Zvicrës,...

Champions League

Milani u mposht në “San Siro” me rezultatin 1-3 nga Borussia Dortmund, duke minimizuar mundësitë për të vijuar aventurën në Ligën e Kampionëve edhe...