Connect with us

Hi, what are you looking for?

Champions League

Ministrja franceze shpjegon kaosin e krijuar në finalen e Championsit, “shigjeton” Liverpoolin

“30-40 mijë njerëz me bileta false ose pa bileta”. Kjo është shifra e zbuluar nga ministrja franceze e Sportit, Amélie Oudéa-Castéra, për finalen e Champions League mes Liverpoolit dhe Real Madridit. Kështu shpjegohet edhe vonesa e nisjes së ndeshjes dhe pritjes së gjatë për të hyrë në stadium të shumë tifozëve anglezë. Një masë e madhe tifozësh kanë qenë të pajisur me bileta të falsifikuara ose nuk kishin fare bileta.

Liverpooli i kishte kërkuar konkretisht UEFA-s që të mos kishte bileta elektronike për t’u shkarkuar në celularë, por kuponë letre, kjo “shkaktoi” problemin e falsifikimit, sipas ministres.

Para ndeshjes pati momente tensioni, policisë iu desh të përdorte gaz lotsjellës për të shuar trazirat. Amélie Oudéa-Castéra foli gjithashtu për këtë problematikë:

“Reali i Madridit e kishte organizuar mirë udhëtimin e tifozëve të tij drejt Parisit”, në një mënyrë “radikalisht ndryshe nga ajo që bëri Liverpooli, i cili i la tifozët e tij të bënin në kokën e tyre”.

Lajme të tjera

Champions League

Manchester City dështoi te penalltitë përballë Realit të Madridit, duke i thënë lamtumirë Champions League. Rrugëtimi i kampionëve në fuqi u mbyll në çerekfinale,...

Eredivisie

Lajm i keq për tifozët e Vitesses, skuadër e Eredivisies. Përmes një njoftimi zyrtar për shtyp, KNVB (d.m.th. Federata Holandeze e Futbollit) njoftoi se...

Featured

Aksionet e familjes Halili te Tirana dalin në shitje. Zyra e Përmbarimit privat Albase ka shpallur daljen në ankand të 66% të aksioneve të...

Lajme

Një thashethem i bujshëm po mbush mediat rozë në Itali, teksa këtë herë protagonistë janë mesfushori amerikan i Juventusit, Weston McKennie dhe motra e...