Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Miqësore homazh, Barça mposht Chapecoensen

Mbrëmje speciale në Camp Nou aty ku Barcelona sfidoi brazilianët e Chapecoenses për trofeun Gamper. Me vërtetë rrënqethës fillimi i sfidës kur në fushë zbritën tre futbollistët e vetëm që i mbijetuan aksidentit tragjik të 28 Nëntorit të vitit të kaluar ku humbën jetën 70 persona mes tyre dhe pjesa më e madhe e skuadrës së Chapecoenses. Gjithcka nisi me homazhet e Barcelonës për klubin brazilian. Shumë emocionues momenti kur në qëndër të fushës së Camp Nout u vendosën, Alan Ruschel, Neto dhe ish portieri Jackson Follman  i cili në atë aksident tragjik humbi njërën nga këmbët. Por edhe pse me vetëm një këmbë Jackson Follman arriti të shkelmonte topin e parë të sfidës. Trofeu Gamper  bëri gjithashtu  të mundur rikthimin në fushat e futbollit për të herë të parë që pas akisdentit të  mbrojtësit Alan Ruschel. Pa histori ndeshja e Camp Nou sepse me fillimin e takimit Barcelona nuk tregoi më mëshirë për brazilianët. 5-0 ishte rezultati përfundimtar në favor të formacionit të drejtuar nga Ernesto Valverde që bëri kështu të vetin trofeun Gamper. I rikthyeri në këtë merkato Gerard Deulofeu zhbllokoi sfidën pas vetëm 6 minutash lojë, ndërsa në të 11-tën, Busquets thelloi avantazhin e Barcës duke shënuar golin e 2-0. Messi në minutën e 28-të e coi në 3-0 rezultatin ndërsa në pjesën dytë Suarez me një dygolësh fiksoi shifrat përfundimtare në 5-0.

Lajme të tjera

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Champions League

Mesfushori i kombëtares së Shqipërisë, Kristjan Asllani ishte përzgedhur titullar nga trajneri Simone Inzaghi në ndeshjen e Champions League të Interit në transfertë ndaj...

Euro 2024

Kosova është pa trajner pas shkarkimit të sllovenit Primoz Gliha pas përfundimit të eliminatoreve të Euro 2024. Aty ku përveç dy barazimeve ndaj Zvicrës,...

Champions League

Milani u mposht në “San Siro” me rezultatin 1-3 nga Borussia Dortmund, duke minimizuar mundësitë për të vijuar aventurën në Ligën e Kampionëve edhe...