Connect with us

Hi, what are you looking for?

Moshat Kuqezi

Miqësorja “brenda grupit”, lojtarët e Kombëtareve U-19 dhe U-18 në provimin e radhës

Ekipi Kombëtar U-19 ka zhvilluar sot një miqësore me Kombëtaren U-18 në Kamëz, ku të dy stafet teknike patën mundësi të shinin më konkretisht gjendjen e lojtarëve të evidentuar të vitlindjes 2004 dhe 2005. Trajnerët Armando Cungu dhe Ardi Behari kishin grumbulluar rreth 40 lojtarë për këtë test dhe të gjithë lojtarët e ftuar u aktivizuan. Pjesa më e madhe e tyre aktivizohen në klube të kampionatit shqiptar, ndërsa në këtë test morën pjesë edhe tre lojtarë të cilët aktivizohen jashtë vendit.

Ndeshja përfundoi me rezultatin 2-0 në favor të Kombëtares U-19 me gola të shënuar nga Bejkotare dhe Shehu në pjesën e dytë. Sigurisht, për dy teknikët ky test ishte një mundësi e mirë për të testuar lojtarët që kanë qenë nën monitorim të vazhdueshëm nga ekipet Kombëtare të moshave, por edhe elementë të rinj që kanë spikatur kohët e fundit.

Një nga qëllimet kryesore e organizimit të miqësoreve dhe seleksionimeve është për të parë gjendjen e elementëve të talentuar në kuadër të dy miqësoreve që Kombëtarja U-19 do të zhvillojë në qershor me Malin e Zi.

Skuadra e drejtuar nga Armando Cungu zhvilloi dy miqësore në muajin mars ndaj Kosovës, dy teste mjaft të vlefshme për Kombëtaren U-19 që u krijoi mundësinë elementëve të spikatur të këtij brezi që të tregonin vlerat e tyre dhe aftësitë. Ndërkohë, edhe ekipi kombëtar U-18 i drejtuar nga Ardi Behari përgatitet vazhdimisht për turnetë miqësor ku do të marrin pjesë kuqezinjtë në muajt e ardhshëm.

Stafi teknik i dy ekipeve Kombëtare vazhdon punën për monitorimin e elementëve të talentuar që luajnë brenda dhe jashtë vendit në mënyrë që ekipi Kombëtar i kësaj grup-moshe të ketë në grup futbollistët më të mirë shqiptar.

Lajme të tjera

Spanjë

Lajme të mira te Real Madrid. Në seancën e fundit stërvitore, organikës së trajnerit Carlo Ancelotti-t i është bashkuar edhe Vinicius Jr. Lexo edhe:...

Featured

Rubin Kazan u përball në transfertë me Baltika, në kuadër të javës së 18-të të Premier League-s ruse. Gjashtë minuta i kanë mjaftuar sulmuesit...

Serie A

Rinovimi i Denzel Dumfries me Interin komplikohet ndjeshëm, teksa palët duket se po shkojnë drejt një divorci në fund të sezonit. Kontrata e holandezit...

Euro 2024

Pasi mësoi kundërshtarët e fazës në grupe të Euro 2024, aty ku do të përballet me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë në Grupin B, Shqipëria...