Connect with us

Hi, what are you looking for?

MotoGP

Modifikoi motorin, Yamaha dënohet nga FIA

Yamaha ndëshkohet nga Federata Ndërkombëtare e Motoçiklizmit. Skuderia japoneze rrezikonte edhe përjashtimin, por dënimi nuk është aq i ashpër, megjithatë masa konsiston  në -50 pikë në renditjen e përgjithshme për konstruktorë. Reduktimi është i ndarë mes Yamahas zyrtare dhe Yamahas Petronas, -20 pikë për atë zyrtare dhe -30 për Petronasin.

Gjithçka lidhet me modifikimet që skuderia japoneze kreu në motor, të cilat janë kryer jo konform rregullave. Më konkretisht, Yamaha, në Jerez, në Spanjë, ka ndryshuar valvulat në motorin M1, që ishin difektoze pa marrë aprovimin  e skuderive të tjera, që sipas protokollit duhet në raste të tilla të japin “ok” ose të mos e lejojnë ndërhyrjen.

Yamaha në këtë mënyrë zbret nga vendi i parë në vendin e 3-të, ndërkohë që Yamaha zyrtare shkon në vendin e 5-të. Gjithsesi, pavarësisht reduktimit të 50 pikëve në renditjen për konstruktorë, Yamaha mund të marrë frymë, sepse nuk është prekur klasifikimi i përgjithshëm për pilotë, aty ku Maverick Vinales, Fabio Quartararo dhe Franco Morbidelli janë në garë për titull dhe për momentin renditen pas kryesuesit, Joan Mir.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...