Connect with us

Hi, what are you looking for?

Serie A

Moratti: Berlusconi ishte një nga arsyet pse u bëra presidenti i Interit

Silvio Berlusconi ndërroi jetë sot në moshën 86-vjeçare, pasi vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë. Të shumta mesazhet ngushëlluese për presidentin e Monzas dhe ish-presidentin legjendar të Milanit.

“Kavalieri” fitoi gjithçka me kuqezinjtë nga Milano, duke e kthyer Milanin në një nga skuadrat më fituese dhe më të dashura në historinë e futbollit.

31 vite në krye të “djallit” dhe 29 trofe të fituar, shumica e të cilëve trofe ndërkombëtarë. Presidentë si Berlusconi dhe Massimo Moratti nuk gjen më sot.

Ky i fundit, i cili qëndroi për shumë vite në krye të Interit, rivalëve të qytetit të vetëm me dy skuadra fituese të Champions League, ka zbuluar një prapaskenë interesante.

Lexo edhe:

Sinqerisht që ndjej keqardhje të madhe. Silvio ishte një person që pati ndikim në jetën e të gjithëve. Ai ka sjellë ndryshime në aspektin politik dhe industrial.

Ka pasur një prezencë të fortë në 30 vitet e fundit. Nuk i harroj derbet mes Interit tim dhe Milanit të tij. Janë pjesë e historisë. Silvio ishte një nga arsyet pse u bëra presidenti i Interit (1995).

Milani i tij po fuqizohej shumë dhe unë vendosa ta sfidoj… Më kalojnë në mendje takimet e shumta që kemi zhvilluar me njëri-tjetrin.  

Gjithmonë ka pasur respekt të madh midis nesh. Futbolli ka humbur një shembull, një president shumë bujar, i cili do të ishte mirë të ndiqej si model nga presidentët aktualë”, u shpreh Moratti.

Zotërinj të vërtetë, personazhe unikë, tifozët e parë të skuadrave të tyre dhe presidentë që nuk i vijnë me futbollit…

Lajme të tjera

Euro 2024

Shqipëria do të luajë në datën 26 mars një ndeshje miqësore ndaj përfaqësues së Zvicrës, lajm që u zbulua në emisionin “ELITE SHOW”. Çdo...

Kombëtare

Italia kampione në fuqi e Europës, do ta nisë Europianin e 2024-ës pikërisht përballë Shqipërisë në “Dortmund, mbrëmjen e 15 qershorit, teksa kreu i...

Futboll

Dani Alves akuzohet për sulm seksual për përdhunimin e dyshuar të një vajze në klubin e natës Sutton, në Barcelonë, më 30 dhjetor të...

Euro 2024

Një prapaskenë interesante edhe zbuluar në emisionin “ELITE SHOW”, çdo të hënë në SportNews (21:00), që ka lidhje me Luka Modric dhe Jahmir Hykën....