Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Moriyasu: Luftuam dhe fituam, tani dua të shkruaj historinë

Japan's head coach Hajime Moriyasu reacts during the 2022 Qatar World Cup Asian Qualifiers group B football match between Japan and Australia, at Saitama Stadium in Saitama, on October 12, 2021. (Photo by CHARLY TRIBALLEAU / AFP)

Japonia është një nga surprizat më të bukura në Katar 2022.

Aziatikët triumfuan me përmbysje ndaj Spanjës dhe mbyllën Grupin E në vendin e parë, duke lënë pas iberikët, Gjermaninë dhe Kosta Rikën.

Trajneri Hajime Moriyasu i gëzohet këtij suksesi dhe tregon se ai ka besim te ekipi për të shkuar sa më larg në këtë edicion.

“Jam i lumtur, por më shumë ndihem krenar për këta djem. Lojtarët luftuan me këmbëngulje dhe besim. Ishte një betejë e vështirë në pjesën e parë, por me besim dhe dëshirë ia folëm të triumfonim. Mendoj se arritëm të fitonim falë ndjenjave të të gjithëve, edhe falë tifozëve. Tani dua të vendosim një rekord të ri duke u përpjekur të shkojmë edhe më tej. Jam i lumtur që kam arritur një rezultat për të cilin të gjithë mund të jemi krenarë.”-tha ai.

Japonia rikthehet në 1/16-at pas Rusi 2018 dhe kjo është hera e katërt në histori dhe aziatikët do të kërkojnë fazën çerekfinale për herë të parë ndaj Kroacisë.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...