Connect with us

Hi, what are you looking for?

Serie A

Mourinho, Zidane…., pjesë e “Hall of Fame” në Serinë A

Matchday 7- Tuesday 22 February 2011 Stade de b Gerland Lyon Olympique Lyonnais vs Real de Madrid 1/1 Jose Mourinho Zinedine Zidane (Photo by liewig christian/Corbis via Getty Images)

Federata Italiane e Futbollit (FIGC) ka zbuluar se José Mourinho, trajneri portugez  i Romës, do të hyjë në “Hall of Fame” të Serisë A në vitin 2023.

Përveç Mourinhos, u zgjodhën edhe Gianfranco Zola, Zinedine Zidane dhe Sinisa Mihajlovic.

Ky i fundit, i cili u nda nga jeta në dhjetor 2022 për shkak të sëmundjes së Leucemisë, do të ketë një përkujtim të veçantë, pasi pjesën më të madhe të karrierës së tij si lojtar dhe trajner e kaloi në Itali.

LEXO EDHE:

Kjo iniciativë u krijua në vitin 2011 si pjesë e muzeut italian të futbollit, që dëshiron të kujtojë legjendat që lanë gjurmë të pashlyeshme në Serinë A dhe ekipin kombëtar. Zgjedhja e tyre bëhet nga lojtarët, trajnerët, menaxherët dhe gjyqtarët.

Lajme të tjera

Kombëtare

Mjaft i dëshpëruar u shfaq trajneri Sylvinho në intervistën për SuperSport, pas humbjes minimale në Poloni. Trajneri brazilian nuk i kurseu komplimentet për atë...

Premier League

Tottenham shkarkon Conten. Lajmi ishte në ajër prej ditësh por mbrëmjen e të dielës ka ardhur edhe zyrtarizimi i prishjes së bashkëpunimit mes palëve....

Euro 2024

Shqipëria e nis me humbje edicionin e ri të kualifikueseve të Euro 2024, duke u mundur minimalisht 1-0 në Varshavë. Një gol i shënuan...

Euro 2024

Kombëtarja shqiptare do të nisë rrugëtimin drejt Gjermani 2024 përballë Polonisë në Varshavë.. Trajneri Sylvinho dhe Sokol Cikalleshi, dolën në konferencën e zakonshme për...