Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ligue 1

Mund të shpallet kampione e Francës, rezultatet që i duhen PSG-së për të festuar nesër

Paris Saint-Germain do të luajë këtë të mërkurë kundër Angers, për ndeshjen e raundit të 33-të të Ligue 1 dhe njëkohësisht mund të shpallet edhe kampione e Francës.

Megjithatë për të festuar titullin PSG-së i duhet fitorja e saj si edhe një humbje ose barazim i Marseille kundër Nantes, me të dyja përballjet që do të luhen këtë të mërkurë në orën 21:00.  Aktualisht parizienët kanë grumbulluar 74 pikë, plot 15 më shumë se marsejezët e vendit të dytë. Në të njëjtën kohë me festimin e titullit të këtij sezoni, PSG-ja do të festojë edhe titullin e 10-të në histori dhe do të barazojë Saint Etienne.  Ky është edhe një rekord i ri, pasi PSG-ja fiton tetë trofe në nëntë edicionet e fundit.

Pas eliminimit nga Champions League, tashmë qëllimi i vetëm i skuadrës së PSG-së është shpallja kampion sa më shpejtë të jetë e mundur dhe në të njëjtën kohë grumbullimi i sa më shumë fitoreve, duke qetësuar disi tifozerinë e klubit që është shumë e zhgënjyer nga yjet e shumtë që janë pjesë e ekipit të Mauricio Pochettinos.

Ndërsa sa i përket zonës së mbijetesës gara është ende e hapur për 10 skuadrat e fundit në renditje, pasi matematika i rrezikon të 10-ta ato dhe aktualisht asnjë nuk e ka mbyllur me Ligue 1.

Lajme të tjera

La Liga

Xavi rrezikon shkarkimin nga posti i trajnerit të Barcelonës sapo të mbyllet sezoni. Deklarata e fundit ka sjellë shqetësim në klub, teksa është pritur...

Merkato

Bento Matheus Krepski pritet të jetë një nga përforcimet e Interit gjatë merkatos verore. Kampionët e Italisë kanë përzgjedhur 24-vjeçarin brazilian si portierin e...

Itali

Orë vendimtare për Interin. Të hënën e 20 majit skadon huaja që fondi “Oaktree” i ka dhënë numrit një të zikaltërve në vitin 2021....

Ligue 1

Milan Skriniar zgjodhi të thyejë raportet e tij me Interin dhe tifozerinë zikaltër, për t’u transferuar një vit më parë te Paris Saint Germain...