Basketboll

NBA, Anthony Davis, James Harden dhe LeBron James për MVP e sezonit  

Në pritje të ceremonisë së ndarjes së çmimeve, që do të zhvillohet në Los Angeles me 25 qershor, NBA ka zbuluar kandidatët finalistë të përzgjedhur nga një juri ndërkombëtare gazetarësh. Çmimet jepen vetëm për sezonin e rregullt, ndërsa votimi është mbyllur që më 13 prill. Kandidatët për çmimet kryesore janë:

 

MVP

Anthony Davis (Pelicans)

James Harden (Rockets)

LeBron James (Cavs)

 

Debutuesi i vitit

Donovan Mitchell (Jazz)

Ben Simmons (Sixers)

Jayson Tatum (Celtics)

 

I gjashti më i mirë

Eric Gordon (Rockets)

Fred VanVleet (Raptors)

Lou Williams (Clippers)

Mbrojtësi më i mirë

Anthony Davis (Pelicans)

Joel Embiid (Sixers)

Rudy Gobert (Jazz)

 

Lojtari më i përmisuar

Clint Capela (Rockets)

Spencer Dinwiddie (Nets)

Victor Oladipo (Pacers)

 

Trajneri i Vitit

Dwane Casey (Raptors)

Quin Snyder (Jazz)

Brad Stevens (Celtics)

To Top