Connect with us

Hi, what are you looking for?

La Liga

Ndahet nga jeta ish-portieri që ka fituar më shumë trofe me Atleticon

Atletico e Madridit humb nga “yjet” e së shkuarës. Bëhet fjalë për José Pachecon, ish-portier i bardhekuqve, i cili u nda nga jeta në moshën 75-vjeçare, në Santander (vendlindja e tij), teksa po ndiqte ndeshjen mes Portugalisë dhe Spanjës. Ish-portieri i Atléticos do të hyjë në histori si “gardiani” që skaliti titullin më të rëndësishëm në historinë e klubit, Kupën Ndërkontinentale (edhe pse titullar i zakonshëm ishte Reina), e fituar në viti 1975 përballë Indipendientes.

Nuk ishte i vetmi trofe i madh i ngritur nga Pacheco, që gjithashu fito tri La Liga dhe dy Kupa gjatë 11 viteve që mbrojti portën e Atléticos.

Në fakt, këto trofe e bëjnë portierin me më shumë tituj në historinë e klubit, pavarësisht se nuk ishte titullar i rregullt i rregullt për shkak të pranisë së Rodrit dhe Reinas. Ai la mbresa me përkushtimin e tij tek Atletico përpara se ta vazhdonte karrierën e tij te Racing Santander, Logrones dhe Getafe.

Pasi vari dorezat e portierit, qëndroi për të jetuar në Logroño, ku punoi për dy dekada si komentues i ndeshjeve të skuadrës ku kishte luajtur. Pavarësisht gjithçkaje, Pacheco do të hyjë në histori si portieri titullar në finalen e famshme Interkontinentale.

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...