Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bundesliga

Ndahet nga jeta ish-presidenti i Bayernit të Mynihut

Ndahet nga jeta ish-presidenti i Bayernit të Mynihut, Willi Otto Hoffman. I njohur si “Willi Shampanja”, Hoffman ka zënë një vend mjaft të rëndësishëm në historinë e klubit bavarez, duke qëndruar për plot 27 vite në pozicione ekzekutive.

I lindur në 1930-ën, Hoffman provoi të ndërtojë një karrierë si futbollist me Herthën e Mynihut, megjithatë u tërhoq shumë shpejt për shkak të një dëmtimi, ndërsa në 1958-ën u bë pjesë e Bayernit si sekretar klubi.

Në 1962-shin, Hoffmanit iu besua administrimi i financave dhe thesarit të klubit ,ndërsa më 1979-ën u zgjodh president i Bayernit, post të cilin e mbajti deri në 1985-ën. Pas këtij momenti, Willi Otto Hoffman mbeti anëtar i bordit administrativ të klubit bavarez deri në 2002-shin.

Hoffman u nda nga jeta pasditen e sotme, pikërisht në moshën 92-vjeçare, megjithatë emri i tij do të mbetet në historinë e klubit bavarez, ku së fundi ishte edhe anëtar nderi i bordit administrativ.

Lajme të tjera

Kombëtare

Kombëtarja Shqiptare vijon punën për t’u përgatitur për ndeshjen e parë eliminatore të Europianit Gjermani 2024, e planifikuar për t’u luajtur mbrëmjen e të...

Kombëtare

“La Casa de Quiz” mbërrin në shtëpinë më të famshme të mbarë Shqiptarisë, “Big Brother VIP2 Albania”. Gazetari i SuprSportit, Gjergji Stefa, kishte përgatitur...

Bundesliga

Thomas Tuchel mori drejtimin e Bayern Munich të premten, pas shkarkimit të trajnerit Julian Nagelsmann. Më pak se 24 orë nga zyrtarizimi i tij...

Kombëtare

Shqipëria U21 e ka mbyllur në avantazh pjesën e parë ndaj Zvicrës U17, takim i vlefshëm për eliminatoret e Euro U17. Skuadra e drejtuar...