Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

Ndërron jetë sprinteri i parë që theu barrierën e 10 sekondave në garën e 100 metrave

Ndahet nga jeta në moshën 76-vjeçare. Jim Hines, atleti i parë që theu barrierën e 10 sekondave në garën e 100 metrave. Ish-sprinteri amerikan ka qenë dy herë kampion olimpik në Meksikë në vitin 1968 në hektometër dhe stafetë 4×100, në të dyja garat me rekorde botërore.

Lexo edhe: 

Në kryeqytetin meksikan shënoi rekordin e kohës me 9.95 sekonda në 100 metra (rekordi mbeti në fuqi për 14 vjet) tetë muaj e 19 ditë), derisa Calvin Smith e theu me 9.93 më 3 korrik 1983, në Kolorado Springs.

Hines u bë një lojtar futbolli pasi u largua nga pista. Ai ishte pjesë e Miami Dolphins dhe Kansas City Chiefs në NFL.

 

Lajme të tjera

Spanjë

Lajme të mira te Real Madrid. Në seancën e fundit stërvitore, organikës së trajnerit Carlo Ancelotti-t i është bashkuar edhe Vinicius Jr. Lexo edhe:...

Serie A

Rinovimi i Denzel Dumfries me Interin komplikohet ndjeshëm, teksa palët duket se po shkojnë drejt një divorci në fund të sezonit. Kontrata e holandezit...

Euro 2024

Pasi mësoi kundërshtarët e fazës në grupe të Euro 2024, aty ku do të përballet me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë në Grupin B, Shqipëria...

Premier League

United mposhti 2-1 Chelsean në “Old Trafford”, në një sfidë të hapur dhe të mbushur plot raste. Skocezi Scott McTominay ishte heroi i vendasve...