Featured

Ndeshjet 100 minuta dhe “offside automatik”, risitë e FIFA-s për Botërorin e Katarit

FIFA po punon për një revolucion të ri për botën e futbollit, efektet e të cilit mund të ndihen që në Kupën e Botës “Katar 2022”. Gianni Infantino, gjatë vizitës së tij në Itali për 100-vjetorin e Artemio Franchit, ngriti çështjen që e konsideron themelore: kohën efektive të lojës.

Deklaratat e tij bënë bujë në Itali, ku debati për këtë risi në lojën më bukur është gjithmonë aktual dhe u bë sërish lajm pas ndeshjes së fundit Juve-Inter. Sipas “Corriere dello Sport”, Infantino dëshiron që Botërori i ardhshëm të jetë më spektakolari brenda dhe jashtë fushës. Ai dëshiron t’u japë fund pauzave të pavlefshme: spektatorët dhe stacionet televizive “paguajnë për 90 minutat, jo për 50 që luhen realisht”.

Futja e kohës efektive do të kërkonte një rregull të ri nga IFAB, por FIFA dëshiron të avancojë duke e zgjatur kohën në fund të 90 minutave. Është diçka që ka ndodhur tashmë nga faza 1/16 e Botërorit “Rusi 2018”: në 16 ndeshje janë luajtur gjithsej 140 minuta pas kohës së rregullt, më shumë se tetë minuta për ndeshje (përfshirë shtesat). Gazeta italiane shkruan: “duhet të imagjinoni, në Katar ndeshjet që do të kalojnë 100 minutat” edhe për shkak të 10 zëvendësimeve që lejohen tashmë.

Një tjetër risi që është planifikuar për muajt në vijim është “offside automatik”. Duke përdorur të njëjtin parim “Hawkeye” (Syri i Fajkoit), pozicionet jashtë loje do t’u sinjalizoheshin menjëherë në orët e gjyqtarëve anësorëve, duke eliminuar pritjen e gjatë.

Eventet Sportive në SuperSport

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency