Bundesliga

Ndodh për herë të parë në historinë e futbollit, ultrasi zgjidhet president i Hertha Berlin

Kay Bernstein, një nga themeluesit e Harlekins Berlin’98, një grup tifozerie i Hertha Berlin, dhe tani pronar i një kompanie mediatike, është zgjedhur këtë të diel si presidenti i ri i klubit duke marrë 1670 nga 3040 vota në zgjedhjet e jashtëzakonshme të asamblesë së përgjithshme dhe mundi dy kandidatët e tjerë.

Është hera e parë që një ish-anëtar i një grupi ultrasish të futbollit arrin të bëhet presidenti i një klubi dhe mediet në Gjermani raportojnë se Bernstein, 41 vjeç, është përjashtuar nga stadiumi tre herë në të kaluarën.

Pasi u zgjodh president i Herthas, Bernstein tha se klubi është në “terapi intensive”. Fitorja e tij si pasardhës i Werner Gegenbauer, i cili u largua nga posti pas 14 vitesh, u festua me gëzim nga tifozët e klubit të Berlinit.

Hertha Berlin arriti të shmangë rënien nga elita e futbollit gjerman këtë sezon, në play-off kundër Hamburgut. Pavarësisht se humbi ndeshjen e parë 0-1 në Berlin, Hertha fitoi në ndeshjen e dytë (0-2) për të vazhduar konkurrimin në Bundesliga.

TESTONI NJOHURITË TUAJA RRETH PREMIER LEAGUE

QUIZ/ Premier League 2021-2022 – Sa mirë e kujtoni sezonin që sapo u mbyll?

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

La Liga 2022/2023

PWDLGFGADifPts
1Villarreal
1
1
0
0
3
0
+3
3
2Atletico Madrid
1
1
0
0
3
0
+3
3
3Real Betis
1
1
0
0
3
0
+3
3
4Real Madrid
1
1
0
0
2
1
+1
3
5Osasuna
1
1
0
0
2
1
+1
3
6Real Sociedad
1
1
0
0
1
0
+1
3
7Valencia
1
1
0
0
1
0
+1
3
8Celta de Vigo
1
0
1
0
2
2
0
1
9Espanyol
1
0
1
0
2
2
0
1
10Rayo Vallecano
1
0
1
0
0
0
0
1
11Barcelona
1
0
1
0
0
0
0
1
12Mallorca
1
0
1
0
0
0
0
1
13Athletic Club
1
0
1
0
0
0
0
1
14Sevilla
1
0
0
1
1
2
-1
0
15Almeria
1
0
0
1
1
2
-1
0
16Cadiz
1
0
0
1
0
1
-1
0
17Girona
1
0
0
1
0
1
-1
0
18Elche
1
0
0
1
0
3
-3
0
19Getafe
1
0
0
1
0
3
-3
0
20Real Valladolid
1
0
0
1
0
3
-3
0


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency