Kategoria Superiore

Ndryshime në Superligë, tani edhe vendi i tetë rrezikon rënien

Komiteti Ekzekutiv pranë Federatës Shqiptare të Futbollit ka marrë një vendim të rëndësishëm, sa i përket sezonit të ri të Kategorisë Superiore, që pritet të startojë më datën 24 gusht.

Bëhet fjalë për një ndeshje Play Out, që vendi i tetë i renditjes do ta luajë për të siguruar mbijetesën, përballë fitueses mes vendeve të dyta të grupeve A dhe B të Kategorisë së Parë.

Deri tani binin nga Superiorja dy skuadra dhe ngjiteshin fitueset e grupeve përkatëse të Kategorisë së Parë, ndërsa këtë sezon edhe vendi i tetë nuk do ta ketë të sigurt mbijetesën, ndërsa vendet e dyta të grupeve në Kategorinë e Parë do të shpresojnë deri në fund për ngjitjen në Superligë.

Kjo lëvizje pritet ta bëjë edhe më interesante garën në Kategorinë e Parë, që shpesh mbyllej pasi skuadrat në grupet përkatëse shkëputeshin me pikë dhe binte interesi për ekipet e tjera.

Ndërkohë, po sa i përket Kategorisë së parë, këtë sezon do të bien nga dy skuadra për çdo grup, dhe do të ngjiten vetëm dy të tjera, me qëllim që në sezonin 2020-2021 të ulet numri i ekipeve që garojnë, nga 20 në 18.

Po sot në Komitetin Ekzekutiv u vendos që të mos ndryshohet numri i të huajve të lejuar në fushë për skuadër, pasi klubet kishin kërkuar që të rritej nga 4 që është aktualisht në 5.

Gjithashtu, për të shmangur problemet financiare të reflektuara në sezonin e fundit, Komiteti Ekzekutiv ka paralajmëruar klubet se duhet të mbyllin detyrimet brenda 31 korrikut, për t’u licencuar për të garuar në Kategorinë Superiore.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency