Connect with us

Hi, what are you looking for?

MotoGP

Në Australi triumfon Rins, një italian merr kreun dy gara para fundit të sezonit

Është mbyllur mes spektaklit dhe emocioneve Çmimi i Madh i Australisë në MotoGP, me Alex Rins që ia doli të triumfojë, teksa vlen të theksohet se renditja e përgjithshme ka një kryesues të ri.

Me vendin e tretë në garën e 18 të Botërorit, italiani Francesco Bagniaia është tashmë kryesuesi i renditjes së përgjithshme.

Piloti i Ducatit, me shkallën e tretë të podiumit, mori pikët e nevojshme për të kapërcyer francezin Fabio Quartararo, i cili u rrëzua dhe nuk e përfundoi garën.

Bagnaia e nisi në vendin e parë xhiron e fundit të garës, por u parakalua nga spanjollët Rins dhe Marquez, të cilët ishin të papërmbajtshëm në Philip Island.

Gjithsesi, tashmë Bagniaia kryeson me 14 pikë më shumë sesa piloti i Yamaha, Fabio Quartararo, kur duhen edhe dy gara nga përfundimi i Botërorit të MotoGP.

Ndërkohë, me vendin e dytë në këtë garë, Marc Marquez kthehet në podium për herë të parë që pas garës në Emilja Romanja, të vitit 2021.

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Eliminatore

Pasi mbylli aventurën me Portugalinë, tashmë trajneri Fernando Santos është prezantuar te Polonia. Tekniku portugez do ë provojë të polakët në Europianin e vitit...

Futboll

El Mundo Deportivo ka zbuluar një prapaskenë interesante që ka lidhje me Cristiano Ronaldon dhe Leo Messin. Sulmuesi portugez ishte ende pjesë e Real...