Tenis

Në Brisbane triumfon Nishikori, mer hak ndaj Medvedev

Pas 9 finaleve radhazi të humbura në turnetë ATP dhe problemeve të shumta fizike më në fund Kei Nishikori koleksionoi titullin e parë pas një periudhe afërsisht 3-vjeçare, teksa fitoi trofeun në Brisbane. Pas tërheqjes së spanjollit Rafael Nadal, 29-vjeçari japonez ishte tenisti me numrin më të lartë rendor në turneun e përvitshëm australian dhe në fakt numri 9 i botës respektoi më së miri parashikimet, duke marrë hak njëkohësisht edhe ndaj Daniil Medvedev, që e pati thyer tenistin nipon tre muaj më parë, për më tepër në vetëm dy sete brenda në Tokyo.

12 muaj më parë Nishi u shtrëngua për të hequr dorë nga ky turne, për shkak të një dëmtimi në kyçin e dorës, ndërsa këtë radhë tenisti japonez tregoi një formë shumë të mirë, që kulmoi natyrisht edhe në suksesin në tre sete, në finalen e edicionit të 11-të të Brisbane-t ndaj tenistit rus.

Medvedev fluturoi shpejt e shpejt në 3-0 që në start, megjithatë Nishikori humbi vetëm 1 nga 7 game-t në vazhdim, për të mbyllur 6-4 llogaritë e setit hapës. Numri 16 i botës në krahun tjetër nuk u dorëzua aspak dhe, pasi i anuloi tenistit nipon plot 8 mundësi për break, shfrytëzoi të parin shans që iu paraqit, duke i rrëmbyer shërbimet Nishikori-t në game-n e tetë.

Në setin përcaktues tenisti më i mirë aziatik në historinë e këtij sporti e ngriti sërish nivelin e lojës, duke e thyer tre herë radhazi në servis kundërshtarin e tij dhe në fund 29-vjeçari nga Shimane mbylli gjithë takimin me rezultatin 6-4, 3-6, 6-2 në diçka më tepër se dy orë lojë.

Medvedev kërkonte trofeun e katërt në harkun e një viti, pas sukseseve në Sydney, Winston – Salem dhe Tokyo, sidoqoftë falë 150 pikëve të marra tenisti rus do të hyjë për herë të parë në karrierë mes 15 më të mirëve të botës, ndërkaq Nishikori në krahun tjetër që gjatë vitit 2018 humbi radhazi finalet në Montecarlo, Tokyo dhe Vjenë përmirësoi bilancin me 12 trofe të fituar, në 26 finale të luajtura gjithsej në karrierë.

Nishi, që në Queensland ishte mposhtur në finalen e vitit 2017 në tre sete nga Grigor Dimitrov, përfitoi përveç 250 pikëve edhe një çek prej 90.000 dollarësh, duke u bërë kështu edhe i pari tenist japonez që triumfon në Brisbane.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency