Diamond Leage

Në Doha dominon Semenya, rekord i mitungut në 400 m me pengesa

Në Doha të Katarit ishte ndalesa e parë e Diamond League në atletikë, Vëmendja më e madhe ishte te gara e 800 m për femra ishte edhe Caster Semenya, që ditët e fundit është bërë protagoniste e polemikave të shumta për shkak të vendimit të IAAF që e detyron atë dhe sportistet e tjera me hiperandrogenizëm që të marrin kurë hormonale për uljen e nivelit të testosteronit në 5 nanomol për një litër gjaku.

Një vendim që u kundërshtua nga Semenya, ndërkohë që kritikat në drejtim të IAAF janë rritur ndjeshëm pasi e gjithë kjo konsiderohet diskriminim. Sa i përket garës Semenya e dominoi atë duke vendosur edhe një rekord të mitingut me 1 minutë 54 sekonda e 98 të qindat duke lënë shumë prapa Francine Niyonsaba në vendin e dytë.

Rekord i mitingut u vendos edhe në garën e 400 m me pengesa për femra nga amerikania Dalilah Muhammad me 53.61 sekonda duke lënë pas bashkombësen e saj Ashley Spencer dhe ukrainasen Ana Rizhikova. Në 800 m për meshkuj triumfoi atleti nga Botsvana Amos me kohën 1 minutë 44 sekonda e 29 të qintat i ndjekur në vendin e dytë nga keniani Korir dhe amerikanin Brazier në të tretin,

Në hedhjen e diskut për meshkuj shkëlqeu suedezi Daniel Stahl me prej 70.56 m duke lënë pas Weisshaidinger në vendin e dytë dhe Hadadin në të tretin. Në 100 m me pengesa për femra, fitorja e Diamond League të Dohas i takoi xhamajkanes Danielle Williams e ndjekur nga Tobi Amusan dhe Sharika Nelvis në vendin e dytë dhe të tretë.

Maroku triumfoi në garën e 3000 m për meshkuj dhe këtë e bëri me Soufiane El Bakkali me kohën 8 minuta 7 sekonda e 22 të qintat, i ndjekur nga Hillary Bor dhe keniani Bett në vendin e dytë dhe të tretë. Ndërsa në 200 m për meshkuj fitoi turku Ramil Guliyev me 19.99 sekonda i ndjekur nga Quinonez dhe Aaron Brown.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency