Tenis

Në Roterdam triumfon Monfils, mposht mikun e tij Wawrinka

Gael Monfils siguroi titullin e tetë në karrierë në turnetë ATP, teksa mundi në finalen e turneut të Roterdamit tenistin zviceran Stan Wawrinka. 32-vjeçari francez zhvilloi një ndeshje shumë të mirë, duke i rezistuar goditjeve të forta të tenistit helvet, madje Monfils ia doli mbanë të kthehej në lojë, pavarësisht se u shpërfytyrua 6-1 në setin e dytë, në pothuajse gjysmë ore lojë.

Në arenën gjigante “Ahoy”, përpara 15.000 spektatorëve, numri 68 i botës e filloi mirë takimin, megjithatë tenisti parizien u mbrojt me fanatizëm dhe përfitoi në maksimum nga gabimet e shumta të 33-vjeçarit nga Lozana, për ta thyer dy herë në servis kampionin e vitit 2015.

Stan reagoi shkëlqyeshëm në setin pasardhës dhe u kundërpërgjigj në mënyrën më të mirë të mundshme, teksa i rrëmbeu tri herë shërbimet numrit 33 të klasifikimit të përgjithshëm ATP. Wawrinka, që kryesonte 3-2 bilancin e përballjeve ndërmjet tyre, i kishte fituar dy sfidat e fundit me Gael Monfils pa humbur asnjë set, për më tepër në turne të tillë Slam si Australian Open dhe Roland Garros, gjithsesi tenisti helvet filloi përsëri festivalin e gabimeve dhe 32-vjeçari parizien e mori veten duke e ndëshkuar dy herë të tjera në servis veteranin zviceran.

Përfundimisht Monfils mbylli gjithë takimin me rezultatin 6-3, 1-6, 6-2 në 1h 42′ lojë, duke koleksionuar njëherësh edhe trofeun e parë, që pas titullit të fituar në janarin e vitit të kaluar në Doha në Katar. Tenisti francez e fitoi duelin me vetëm tri pikë më tepër sesa miku i tij, sepse për hir të së vërtetës dy tenistët njihen shumë mirë me njëri-tjetrin, pasi stërviten bashkë prej plot 14 vjetësh.

Me 500 pikët e fituara Monfils u përmirësua ndjeshëm në renditje, duke iu afrua shumë 20-shes së parë të botës, ndërsa Wawrinka në krahun tjetër me 300 pikët e finales u rikthye në 40 më të mirët e botës.

Tenisti francez që ka humbur 21 nga 29 finalet e zhvilluara në karrierë mori gjithashtu edhe çekun e majmë prej 405.000 eurosh, ndërsa sportisti helvet në krahun tjetër luajti finalen e parë që nga viti 2017, më saktë që nga takimi me spanjollin Rafael Nadal në Roland Garros.

 

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency